Bydgoszcz
21C
Niebo częściowo zachmurzone
47% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 21 • L 20
22C
Wt
22C
Sr
17C
Czw
16C
Pt
23C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiPolitykaSprytna uchwała radnych Koronowa zgodna z prawem. Sąd odrzucił sprzeciw wojewody
12.10.2017 | 14:44

Sprytna uchwała radnych Koronowa zgodna z prawem. Sąd odrzucił sprzeciw wojewody

Na zdjęciu: Urząd miejski nadal będzie stał przy placu Zwycięstwa.

Fot. archiwum

Wojewódzki Sąd Administracyjny podjął decyzję ws. dekomunizacji w Koronowie. Miejscy radni mogli zmienić ul. Zawadzkiego na Zawadzkiego, Krasickiego – na Krasickiego, a plac Zwycięstwa – na plac Zwycięstwa. Z podjętą w tej sprawie uchwałą nie godził się wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

W Koronowie Instytut Pamięci Narodowej wytypował do dekomunizacji sześć ulic: Zawadzkiego, Krasickiego, Kasprzaka, Nowotki, Sawickiej i plac Zwycięstwa.  Z początkiem marca urząd miejski ogłosił konsultacje z proponowanymi nowymi nazwami, ale jeszcze w czasie ich trwania  mieszkańcy pierwszej z wymienionych ulic napisali petycję, w której z niechęcią wyrażali się o planowanych zmianach i chcieli, aby były one jak najmniej uciążliwe. Fakt, że Aleksander Zawadzki był działaczem partii komunistycznej i współpracownikiem NKWD nie był dla nich problemem, ale – aby ustawa dekomunizacyjna mogła zostać zrealizowana – zaproponowali zmianę patrona na Tadeusza Zawadzkiego, jednego z bohaterów „Kamieni na Szaniec”. W Koronowie na tabliczkach wypisane są tylko nazwiska patronów, więc taki zabieg nie wymusiłby nawet ich wymiany.

W maju radni zaakceptowali propozycję podczas sesji, a do tego Jana Krasickiego zamienili na Ignacego Krasickiego. Co więcej, plac Zwycięstwa pozostał placem Zwycięstwa, ale poświęconym bitwie pod Koronowem z 1410 r., a nie zjednoczeniu PPS i PZR w PZPR. Ulicę Nowotki zmieniono na Multańskiego, a Sawickiej na św. Andrzeja, a wiec tak, jak było zaproponowane w konsultacjach. Przyjęta uchwała nie dotyczyła jedynie ul. Kasprzaka (miała stać się Cysterską), gdyż jej dotychczasowy patron został rozstrzelany za czasów carskich.

Głosowanie poprzedziła konsultacja z Instytutem Pamięci Narodowej, który nie widział problemu, aby w ten sposób dekomunizować nazwy. Decyzja koronowskiej rady nie spodobała się jednak wojewodzie. Mikołaj Bogdanowicz w lipcu unieważnił uchwałę, tłumacząc, że stanowi ona ominięcie celu ustawy i w rzeczywistości nie zmienia nazw ulic. Powoływał się na definicje słownikowe oraz ekspertyzę Zespołu Ortograficzno-Onomastycznego zalecającą stosowanie pełnych imion i nazwisk patronów. Okazuje się jednak, że negatywnej opinii nie podziela Wojewódzki Sąd Administracyjny. W środę orzekł, że uchwała precyzyjnie uzasadnia zmiany i jest zgodna z prawem. Na razie nie wiadomo, czy wojewoda odwoła się od tej decyzji.


Powiązane treści