Bydgoszcz
2C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 3 • L 1
2C
Nd
2C
Pon
2C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIStado dzików w Bożenkowie! Gmina ostrzega mieszkańców
dziki bożenkowo
30.01.2020 | 11:03

Stado dzików w Bożenkowie! Gmina ostrzega mieszkańców

Na zdjęciu: Obecność dzików w Bożenkowie ma mieć związek z budową drogi ekspresowej S5.

Fot. Artur Andrzej/Wikimedia Commons

W Bożenkowie zadomowiło się stado dzików. Gmina Osielsko wystosowała komunikat do mieszkańców tych okolic.

Informacja o obecności stada zwierząt pojawiła się dziś na stronie urzędu gminy. Jak informuje samorząd, w celu zaznajomienia się z problemem jego przedstawiciele spotkali się z myśliwymi z Koła Łowieckiego „Partyzant”, które jest dzierżawcą terenów w rejonie Bożenkowa.

– Z obserwacji myśliwych wynika, że na zatrzymanie się zwierzyny na tym terenie duży wpływ ma budowa drogi S5 – podkreśla urząd gminy. I dodaje, że sytuacje poprawi całkowite oddanie drogi do użytku i co za tym idzie – uruchomienie przejść dla zwierząt. – Pozwoli to na wyznaczenie nowych szlaków migracyjnych i ułatwi przemieszczanie się zwierzyny – zapewnia samorząd. Na ten moment podjęto doraźne działania  – koło łowieckie rozpoczęło dokarmianie zwierzyny na obszarach leśnych w celu wyprowadzenia jej z terenów zamieszkałych.

Gmina Osielsko ostrzega mieszkańców, by dla swojego bezpieczeństwa nie dokarmiali dzikich zwierząt i zadbali, aby opadłe liście, skoszona trawa, owoce, resztki pożywienia, obierki oraz inne odpady organiczne były kompostowane wyłącznie w zamkniętych kompostownikach.

Odpady komunalne należy gromadzić w pojemnikach do tego przeznaczonych, a odpady selektywne wystawiać w workach bez wyprzedzenia terminu z harmonogramu. Nieruchomości należy zabezpieczyć solidnym ogrodzeniem, w miarę możliwości ubezpieczyć od strat cywilnych; można również zaopatrzyć się w dostępne w sprzedaży odstraszacze. Szczególnie po zmroku należy korzystać z dróg, po których odbywa się ruch samochodowy,unikać zarośli, łąk z dala od zabudowań, tzw. chodzenia na skróty. Dzieci w rejonach, gdzie pojawiają się dziki powinny być zawsze pod opieką dorosłych – apeluje urząd.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści