Bydgoszcz
12C
Opady
89% wilgotność
Wiatr: 2km/h N
H 13 • L 11
16C
Sr
15C
Czw
15C
Pt
15C
Sob
14C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiStalowy szkielet to najlepszy wybór dla wszelkich konstrukcji namiotowych
20.04.2021 | 12:00

Stalowy szkielet to najlepszy wybór dla wszelkich konstrukcji namiotowych

Na zdjęciu: Jeżeli konstrukcja namiotu nie wytrzyma obciążeń albo zacznie korodować, jej żywotność zacznie gwałtownie spadać.

Fot. mat. autora

Tunele pod wielohektarowe uprawy, tymczasowe magazyny i garaże, terenowe punkty drive-thru. To tylko część niezbędnych w pewnych okolicznościach obiektów, które muszą powstać w jak najkrótszym czasie. Jednak krótki czas wzniesienia konstrukcji namiotowej to nie jedyna spośród ich zalet. Niezwykle istotne jest także zapewnienie jej maksymalnej stabilności i niewrażliwości na czynniki zewnętrzne. Pod tym względem rury, profile i kształtowniki ze stali sprawdzają się zdecydowanie najlepiej.

Stal sama w sobie jest bardzo wytrzymała. Po cynkowaniu ogniowym jej trwałość jeszcze wzrasta

Dopiero na solidnej podstawie można wznieść coś naprawdę trwałego. Pozorne oszczędności, korzystanie z tańszych materiałów to proszenie się o straty i zniszczenia. Jeżeli konstrukcja namiotu nie wytrzyma obciążeń albo zacznie korodować, jej żywotność zacznie gwałtownie spadać. W najgorszym wypadku dojdzie do zawalenia, co wyłączy obiekt z użytku na zdecydowanie zbyt długo. Dlatego eksperci reprezentujący Stal Impex  – jednego z czołowych producentów rur, profili i konstrukcji stalowych w Polsce – rekomendują stosowanie elementów ocynkowanych ogniowo. Nie jest to szczególnie skomplikowany czy drogi proces, a rezultaty są niezwykle obiecujące. Tak chroniona stal staje się praktycznie niewrażliwa na procesy korodowania. W efekcie taką konstrukcję namiotową można wystawiać na działanie opadów atmosferycznych bez najmniejszych obaw o jej trwałość.

Elementom ze stali można nadać dowolne kształty, jeśli dysponuje się odpowiednią technologią

Optymalnym wyjściem wydaje się poleganie w całości na najlepszych częściach, jakie są dostępne na rynku. Ściany, podstawa, dach w dowolnym kształcie – wszystkie te elementy mogą być wykonane z wysokogatunkowej stali, ze złączami i zaciskami włącznie. Rozpinając na takiej konstrukcji specjalistyczną folię bądź inny materiał można śmiało założyć, że wszystko pozostanie na swoim miejscu. Wyginanie się konstrukcji pod dodatkowym ciężarem (na przykład zalegającego śniegu) nie będzie żadnym problemem, jeżeli nada się całości właściwy kształt i formę. Dlatego projektanci zamawiający części składowe powinni uwzględnić czynniki, jakie mogą wystąpić w danym miejscu. Wiele zależy również od końcowego zastosowania obiektu i tego, jak długo ma on pozostawać w jednym miejscu. Warto dodać, że wzniesienie i późniejsze rozebranie namiotu na stalowym szkielecie wcale nie zajmuje szczególnie dużo czasu. Wystarczy trochę zdolności manualnych i zestaw podstawowych narzędzi.


Podobne wpisy

Powiązane treści