Bydgoszcz
-11C
Słonecznie
72% wilgotność
Wiatr: 2km/h ESE
H -10 • L -12
-11C
Pon
1C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
3C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaStan wojenny na Ukrainie. Czy loty z Bydgoszczy zostaną zawieszone?
kijów - st
26.11.2018 | 18:34

Stan wojenny na Ukrainie. Czy loty z Bydgoszczy zostaną zawieszone?

Na zdjęciu: Kijów znajduje się w ofercie bydgoskiego lotniska od sierpnia. Najpierw połączenie uruchomił PLL LOT, a od końcówki października także Ryanair.

Fot. ST

Zdaniem władz ukraińskich działania Rosji wyczerpały znamiona agresji zbrojnej – brutalny akt agresji Rosji przeciwko Ukrainie na wodach Cieśniny Kerczeńskiej skutkował podjęciem decyzji o wprowadzeniem stanu wojennego na terenie całej Ukrainy. Decyzja  zatwierdzona została przez Radę Najwyższą.

Wprowadzenie stanu wojennego zaproponowała w nocy z niedzieli na poniedziałek Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO), która obradowała pod przewodnictwem szefa państwa. W poniedziałek po południu Poroszenko wydał dekret o stanie wojennym (ostatecznie skrócił czas jego trwania z 60 do 30 dni). Stan wojenny ma zacząć obowiązywać w środę od godziny 9 czasu lokalnego (8 w Polsce). Dekret poparty został przez Radę Najwyższą.

Przypomnijmy: W niedzielę 25 listopada dwa ukraińskie kutry oraz holownik, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu, zostały ostrzelane i zajęte przez rosyjskie siły specjalne. W wyniku działań zbrojnych sześciu ukraińskich marynarzy zostało rannych i przewiezionych do szpitala.

Od aneksji Krymu Rosja uważa wody u wybrzeży Półwyspu Krymskiego za swoje wody terytorialne. Cieśnina Kerczeńska, w której doszło do incydentu, oddziela Morze Czarne od północnej jego części, czyli Morza Azowskiego. Po zaanektowaniu przez Rosję Krymu w 2014 r. Moskwa przejęła kontrolę nad cieśniną, a następnie zbudowała nad nią most łączący półwysep z rosyjskim terytorium.

W dekrecie  o stanie wojennym wymieniono kilkanaście artykułów konstytucji, które czasowo mogą przestać działać. Między innymi przepisy dotyczące wyjazdu z Ukrainy.

Daniel Mackiewicz, rzecznik Portu Lotniczego informuje nas, że jak dotąd przewoźnicy nie podjęli decyzji, co do wstrzymania lub ograniczenia kursowania samolotów na Ukrainę, co nie oznacza, że takie decyzje wkrótce nie zapadną.

Loty na trasie Bydgoszcz – Kijów Żulany realizowane są przez LOT w poniedziałki i piątki. Loty na trasie Bydgoszcz – Kijów Boryspol obsługiwane są przez RYANAIR we środy i niedziele. Z Bydgoszczy do Lwowa  samoloty PLL LOT latają w poniedziałki i w piątki.

 


Powiązane treści