Bydgoszcz
15C
Słonecznie
41% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 16 • L 14
9C
Czw
6C
Pt
9C
Sob
9C
Nd
10C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIStan wojenny: Stan kłamstwa i obłudy
13.12.2016 | 00:05

Stan wojenny: Stan kłamstwa i obłudy

Jedynie komunistyczne i reżimowe media afirmowały stan wojenny...

Na zdjęciu: Fragment plakatu IPN.

Fot. IPN

W stanie wojennym było jeszcze coś, co wiąże się z tym  pojęciem równie mocno, jak czołgi i pałki. Kłamstwo, tryskające strumieniami z telewizji, z radia, z gazet. I poniżające poczucie bezsilności wobec tego kłamstwa.  Spróbujmy, chociaż wyrywkowo, zastanowić się nad udziałem środków masowego przekazu w wydarzeniach stanu wojennego.

Podobnie jak cała komunistyczna prasa, także wydawany w Bydgoszcz od 1 stycznia 1951 roku „Żołnierz Polski Ludowej”, zachłystywał się sloganami o wręcz zbawiennej roli stanu wojennego. Gazeta Pomorskiego Okręgu Wojskowego, począwszy od pierwszych informacji o istocie stanu wojennego, na komentarzach po jego odwołaniu skończywszy, konsekwentnie utrzymywała swoich czytelników w przekonaniu, iż był on dobrodziejstwem dla całego kraju i jego obywateli. Wszechwładnie więc panoszyły się na łamach prasy wojskowej kłamstwo i obłuda, częstokroć przyprawione cynizmem.

Z jednej strony mieliśmy zatem do czynienia za ściśle kontrolowaną prasą wojskową, z drugiej, istniała przecież prasa cywilna — tyle że ta, przy niezwykle drastycznych przepisach o ochronie tajemnicy oraz sprawnie funkcjonującym i zamkniętym systemie reglamentacji informacji na temat wojska — ograniczała się do wątków o charakterze afirmacyjnym. Wszystko to razem sprawiało, że w czytelnikach narastała wiara, iż czytają prawdę. W piszących zaś, że tylko prawdę przekazują. Na przerwanie tego zaklętego kręgu czekać trzeba było aż do pierwszych miesięcy 1989 roku.

Stan wojenny, oprócz bezsprzecznie negatywnego wpływu na życie polityczne, społeczne i gospodarcze kraju, przyczynił się także, najogólniej rzecz ujmując, do kryzysu dziennikarstwa.

13 grudnia 2016 roku obchodzimy 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W przygotowania uroczystości rocznicowych i wydarzeń w regionie włączyli się Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy Edyta Cisewska oraz Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Aby uczcić pamięć o ofiarach stanu wojennego w całym kraju budynki administracji państwowej, obiekty kultury i pomniki zyskają specjalne iluminacje i napisy. Okolicznościowe oświetlenie znajdzie się również na fasadzie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, dzisiaj, 13 grudnia, w godzinach od 19.30 do 22.30  (wieżowiec, od strony ul. Konarskiego 1).

 


Powiązane treści