Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 6 • L 4
10C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
6C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaStartuje festiwal Camerimage
13.11.2015 | 13:19

Startuje festiwal Camerimage

Jedno z najważniejszych wydarzeń roku rozpocznie się już w sobotę.

Na zdjęciu: Centrum festiwalu tradycyjnie będzie zlokalizowane w Operze Nova.

Fot. Pit1233/wolna licencja

W sobotę rozpocznie się 23. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Camerimage. Wydarzenie, które po raz szósty odbędzie się w Bydgoszczy, uczyni z miasta filmowe centrum kraju.

Na otwarcie Camerimage odbędzie się premiera nowego filmu Stevena Spielberga „Most Szpiegów” z Tomem Hanksem w roli głównej. Najważniejszym punktem festiwalu będzie tradycyjnie konkurs główny o nagrodę Złotej Żaby prezentujący filmy, w których obraz odgrywa szczególną rolę w opowiadaniu historii. W tym roku o wyróżnienie zawalczy  piętnaście filmów, wśród których znalazły się m.in. „Miasto 44”, „Mad Max: Na drodze gniewu” czy „13 minut”. Oprócz tego organizatorzy zaplanowali jeszcze dziesięć innych konkursów, a nagrodzeni zostaną najlepsi w kategoriach takich jak: film 3d, film polski, debiut operatorski, debiut reżyserski, wideoklipy, etiudy studenckie. Nowością będzie za to „First Look – Konkurs Pilotów Seriali”. Widzowie będą mogli wziąć udział w licznych pokazach i warsztatach. Wejściówki do Multikina będą kosztowały 10 zł, a na poranne projekcje w Operze Nova – tylko 5 zł. Szczegółowy harmonogram wydarzeń oraz lista konkursów dostępne są na stronie www.camerimage.pl.

Festiwalowi towarzyszyć będą trzy wystawy fotografii, które przygotują Bryan Adams (w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej), Sandro Miller oraz Eva Rubinstein. W Galerii Miejskiej bwa będzie można oglądać wystawę prac Zdzisława Beksińskiego.

Przygotowując się do tegorocznego festiwalu, nie można pominąć dyskusji o przyszłości Camerimage w Bydgoszczy. Po zaniechaniu planów budowy Centrum Festiwalowego dalsza organizacja imprezy nad Brdą stanęła bowiem pod znakiem zapytania. Obecna umowa obowiązuje do 2017 roku i niewykluczone, że organizator festiwalu, Marek Żydowicz zdecyduje się przenieść Camerimage do innego miasta.


Powiązane treści