Bydgoszcz
5C
Słonecznie
76% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSE
H 5 • L 4
11C
Wt
11C
Sr
13C
Czw
13C
Pt
11C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaStary Rynek. Bitwa na głosy: katarynkę, polkę i ryk syreny alarmowej [ZDJĘCIA]
08.07.2017 | 18:53

Stary Rynek. Bitwa na głosy: katarynkę, polkę i ryk syreny alarmowej [ZDJĘCIA]

Gorące było dzisiejsze popołudnie na bydgoskim Starym Rynku...

Na zdjęciu: Protestujących oddzialali od siebie policjanci.

Fot. Stanisław Gazda

Sympatyczna para młodych ludzi, Paulina i Piotr zamówili piwo w jednym z ogródków na Starym Rynku. Chcieli wspólnie, spokojnie spędzić sobotnie popołudnie. Ich nie obchodzi, co się wokół dzieje. Może nawet zaczęłoby obchodzić, gdyby nie potworny zgiełk. Różne rodzaje muzyki mieszają się ze skandowanymi hasłami, które trudno zrozumieć, bo zagłusza je dźwięk syreny alarmowej.

Na Starym Rynku, tuż pod pomnikiem, stoi z flagami grupka reprezentująca Młodzież Wszechpolską. Protestują przeciw prezydenturze Rafała Bruskiego. Chcą też wyrazić sprzeciw wobec islamizacji miasta. Po sąsiedzku swój stolik postawiło ugrupowanie Kukiz’15. Zbierają podpisy w sprawie odwołania prezydenta Bruskiego, ale główny przekaz ich obecności na Starym Rynku, to referendum dotyczące przyjmowania uchodźców. Kilkadziesiąt metrów dalej do kontrmanifestacji szykuje się Komitet Obrony Demokracji. Jednych od drugich oddziela kordon policji.

KOD-owcy zaczęli jako pierwsi:

Za moment rozpocznie się pikieta Młodzieży Wszechpolskiej, protestującej przeciwko przyjmowaniu uchodźców. Ich strach przed cudzoziemcami to zwykła ksenofobia połączona z nacjonalizmem. Za moment usłyszymy hasła przypominające najgorsze czasy XX. wieku, pełne nienawiści nacjonalistyczne okrzyki. Takie zachowanie Młodzieży Wszechpolskiej jest wstydem dla naszego miasta. Ich przesłanie, pełne nienawiści obraca się przeciwko ludziom, wyruszającym w trudną i niebezpieczną wędrówkę do Europy, aby chronić siebie i swoje rodziny przed prześladowaniami i śmiercią.

Reprezentujący Młodzież Wszechpolską Michał Goliński – Przewodniczący Zgromadzenia mówi nam, że on wraz z koleżankami i kolegami protestują przeciwko prezydenturze Rafała Bruskiego, który samowolnie podejmuje decyzje w sprawie imigrantów, pomimo sygnałów sprzeciwu, dawanych mu niejednokrotnie.

Protestujemy także przeciwko niszczeniu bydgoskiego sportu. Odejście Bruskiego pozwoliłoby miastu odetchnąć pełną piersią. Każdy dzień jego prezydentury, to kolejny dzień stracony przez Bydgoszcz i jej mieszkańców. Powiedzmy NIE prezydenturze Bruskiego!, NIE dla przymusowej relokacji i islamizacji!, NIE dla niszczenia sportu w naszym mieście… – apel Golińskiego jest ledwie słyszalny, mimo, iż wygłaszany jest przez megafon. Przegrywa ze skoczną polką puszczoną przez znajdujących się nieopodal prowadzących występy w ramach „Busker’s Fest”.

Rafał Bruski do wywózki! – krzyczą wymachując flagami manifestanci z Młodzieży Wszechpolskiej. Odpowiedzią na te słowa jest głośny ryk syreny alarmowej, uruchamianej przez zwolenników KOD-u.

Do mnie od początku kadencji zgłaszali się ludzie, którzy mówili, że Rafał Bruski jest złym prezydentem, bo winny jest upadkowi sportu, niszczeniu bydgoskiego biznesu, rzucaniu kłód pod nogi firmom państwowym. Pojedyncze głosy nie doprowadziłyby do zmiany, dlatego zgodziłem się wesprzeć referendum i stąd zbieranie podpisów. A deklaracje prezydent w sprawie uchodźców nie robią na mnie najmniejszego wrażenia. On nie ma narzędzi, żeby kogoś tu sprowadzić lub nie – wyjaśnia powód swojej obecności na Starym Rynku poseł Paweł Skutecki (Kukiz’15).

Bydgoski Kataryniarz Marcel już dawno skapitulował wobec panującego na Rynku hałasu. Polka też przebrzmiała, z mniejszą lub większą werwą przedzierawszy się przez ryk syreny alarmowej, co rusz „zapuszczanej” przez KOD-owców.

Tylko Paulina i Piotr, dopijając swoje piwo, nic sobie z tego nie robią. Podobnie jak młoda para, która właśnie wyszła z Katedry i skupia się na przyjmowaniu gratulacji oraz prezentów.


Podobne wpisy

Powiązane treści