Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
70% wilgotność
Wiatr: 5km/h WNW
H 7 • L 5
8C
Sob
7C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
10C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBlogiStary Rynek sercem Bydgoszczy – czy to możliwe?
12.07.2016 | 14:43

Stary Rynek sercem Bydgoszczy – czy to możliwe?

Czy czujemy, że Stary Rynek to prawdziwe centrum naszego miasta?

Na zdjęciu: Stary Rynek w Bydgoszczy.

Fot. Robert Szatkowski

Chciałbym przedstawić propozycje dla Starego Rynku które złożyłem w ramach konsultacji a które mam nadzieję sprawią, że to miejsce stanie się prawdziwym centrum Bydgoszczy zarówno dla mieszkańców jak i turystów. To czego brakuje na rynku można streścić w trzech słowach brakuje wody, cienia i tradycji.

Obecnie Rynek spełnia rolę raczej przelotowego łącznika, a nie jest miejscem gdzie można usiąść i odpocząć. Restauracje, pijalnie piwa czy wódki, których w okolicach starówki jest coraz więcej mogą pełnić funkcje wieczornej weekendowej rozrywki, jednak nie sprawiają, że rynek na co dzień staje się przyjemniejszy. Nie każdy chce płacić za możliwość chwilowego posiedzenia czy odpoczynku. Zaproponowana koncepcja ratuszowa jeszcze bardziej pogarsza sytuację. Rynek przypomina tu betonową patelnię, gdzie ludzie wręcz będą uciekać nie mając miejsca gdzie się schronić. Niewygodnie umiejscowiona i przyklejona do pomnika planowana fontanna nie spełni swojej funkcji.

Aby to zmienić, proponuję dużą fontannę w okrągłej misie na środku Starego Rynku jako miejsce spotkań i odpoczynku bydgoszczan oraz turystów. Miejsce, które stanie się prawdziwym i odczuwalnym centrum miasta. Aby dodatkowo uatrakcyjnić, na szczycie fontanny mogłyby stanąć rzeźby postaci historycznych ważnych dla naszego miasta.

Kolejną rzeczą która brakuje na rynku to cień i zieleń dająca chwilę oddechu. Bydgoszcz posiada kilkanaście miast partnerskich, z czego za wiele nie wynika dla bydgoszczan. Dlatego aby przybliżyć nam zaprzyjaźnione miasta proponuje nasadzenie drzew które są charakterystyczne dla wspomnianych miejscowości. Najlepiej od razu z tablicami informacyjnymi. Zieleń nie tylko będzie ożywieniem Rynku, ale także okazją do zapoznania się z miastami partnerskimi.

Ważną sprawą do przywrócenia tradycji Bydgoszczy i odtworzenia prawdziwego, historycznego wyglądu miasta jest odbudowa Zachodniej Pierzei Starego Rynku. Przy tej okazji proponuję usunięcie pomnika który nie był przeznaczony dla naszego miasta a który można by zastąpić znacznie bliższymi symbolami dla Bydgoszczy. Proponuję umiejscowienie na odbudowanej pierzei tablicy z listą pomordowanych bydgoszczan a także odtworzenie symbolu-legendy odciśniętej dłoni.

W przywróconych budynkach pierzei proponuję umiejscowić między innymi Miejskie Centrum Kultury które obecnie ma fatalną lokalizacje i nie korzysta z niego wystarczająca liczba mieszkańców oraz turystów. Bryła odbudowanego kościoła byłaby dobrym miejscem jako miejsce prezentacji bydgoskiej kultury i oferty turystycznej miasta. Taka funkcja dawnej charakterystycznej świątyni nie była byłaby pretekstem do sprzeciwów przeciwników odbudowy kościoła.

Mam nadzieję, że moje uwagi składane w ramach konsultacji rozpatrzone będą w pozytywnie a nasz Stary Rynek spełni funkcję do której został stworzony czyli jako centrum i serce miasta. Rynek na który mieszkańcy z przyjemnością będą przybywać, odpoczywać a nie jak do tej pory przebiegać tempem wiatru.

Redakcja

Panel dyskusyjny


Powiązane treści