Bydgoszcz
3C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h NW
H 3 • L 2
10C
Wt
10C
Sr
6C
Czw
1C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIStrajk kobiet [ZDJĘCIA]
08.03.2017 | 19:20

Strajk kobiet [ZDJĘCIA]

Międzynarodowy Strajk Kobiet 8 marca odbywa się na całym świecie. Dziś także w wielu miastach w regionie były manifestacje – między innymi na Starym Rynku w Bydgoszczy.

Zdjęcia: Stanisław Gazda

Zgromadzeni na płycie Starego Rynku wysłuchali odezwy kobiet świata:

„My, kobiety z różnych krajów świata, mamy dość przemocy kierowanej w naszą stronę – fizycznej, ekonomicznej, słownej i moralnej. I nie zamierzamy jej dłużej tolerować. Domagamy się, by rządy naszych krajów przestały używać mizoginicznych obelg pod naszym adresem i przedsięwzięły kroki zmierzające w kierunku rozwiązania licznych problemów związanych z naszym bezpieczeństwem, wolnym dostępem do opieki medycznej, w tym pełni praw reprodukcyjnych, ustalenia surowych kar dla prześladowców w przypadku gwałtu, przemocy domowej i przemocy powstałej na bazie płci, których doświadczamy w coraz bardziej wzmożony sposób oraz przeprowadziły skuteczną sekularyzację państw. Bowiem uwarunkowane takimi, a nie innymi cechami biologicznymi, jesteśmy przede wszystkim ludźmi!

Jako świadome obywatelki, my, kobiety, wiemy, że świat przechodzi przez fazę kryzysu, ale nie zgadzamy się na bycie jego ofiarą. Wy, rządzący w naszych krajach: wykażcie się dorosłością i stawcie czoła problemom świata w sposób bezpośredni, pokojowy i bez wyrządzania nam krzywdy.

My, kobiety świata, zapowiadamy, że jeśli nie podejmie się pilnie i natychmiastowo skutecznych środków zatrzymujących przemoc wobec nas, rozpoczniemy – solidarnie i zjednoczone na całej planecie – strajk. Stanowimy ponad połowę ludzkości i to w naszych rękach spoczywa moc. Nie zapominajcie, że od decyzji kobiet zależy kontynuacja życia na Ziemi.

Międzynarodowy Strajk Kobiet: Kobiety z Argentyny, Brazylii, Chile, Ekwadoru, Hondurasu, Niemiec, Irlandii, Irlandii Północnej, Izraela, Meksyku, Nikaragui, Peru, Polski, Rosji, Salwadoru, Szkocji, Szwecji, Włoch, Południowej Korei, Turcji i Urugwaju oraz wielu innych, które do nas dołączą.

Solidarność jest naszą bronią!”

Po przeciwległej stronie Starego Rynku protestowała niewielka grupka Młodzieży Wszechpolskiej, Falangi i ONR-u, próbująca przekrzyczeć protestujące kobiety.

 


Powiązane treści