Bydgoszcz
13C
Niebo głównie zachmurzone
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h SE
H 14 • L 12
17C
Wt
13C
Sr
15C
Czw
15C
Pt
15C
Sob
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleStraty wojenne odnalezione przez bydgoskich policjantów. Najstarszy przedmiot ma prawie dwieście lat!
policja, straty wojenne
03.07.2018 | 14:45

Straty wojenne odnalezione przez bydgoskich policjantów. Najstarszy przedmiot ma prawie dwieście lat!

Na zdjęciu: Bydgoscy policjanci znaleźli cenne książki.

Fot. Policja

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy odzyskali piętnaście książek, które należy uznać za polskie straty wojenne. Egzemplarze mogły zostać zakupione na targowisku w Toruniu.

Policjanci zwrócili uwagę na jedną z aukcji w internecie, na której użytkownik portalu sprzedawał stare książki. Egzemplarze posiadały pieczęci biblioteki Stadtmuseum w Gdańsku. W tej sprawie funkcjonariusze skontaktowali się z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego pracownicy stwierdzili, że książki należy zakwalifikować jako polskie straty wojenne, gdyż właścicielem ich powinien być Skarb Państwa.

Sprawę pierwotnie zakwalifikowano jako przestępstwo przywłaszczenia i do pracy przystąpili specjaliści od cyberprzestępczości. Łatwo ustalili, kto kryje się pod nickiem na portalu aukcyjnym. Okazało się, że to 62-letni mieszkaniec Torunia. Prokurator z Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Północ zdecydował o przeszukaniu. Policjanci odzyskali piętnaście książek, z których najstarsza pochodzi z 1846 roku. Egzemplarze zostały zabezpieczone i wkrótce trafią do ministerstwa, które podejmie decyzję, gdzie ostatecznie zostaną przekazane.

Jak wynika z ustaleń policjantów, książki zostały zakupione na targowisku w Toruniu od osoby sprzedającej starocie.


Powiązane treści