Bydgoszcz
14C
Słonecznie
76% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 16 • L 13
17C
Sr
16C
Czw
15C
Pt
15C
Sob
15C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleStraty wojenne odnalezione przez bydgoskich policjantów. Najstarszy przedmiot ma prawie dwieście lat!
policja, straty wojenne
03.07.2018 | 14:45

Straty wojenne odnalezione przez bydgoskich policjantów. Najstarszy przedmiot ma prawie dwieście lat!

Na zdjęciu: Bydgoscy policjanci znaleźli cenne książki.

Fot. Policja

Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Bydgoszczy odzyskali piętnaście książek, które należy uznać za polskie straty wojenne. Egzemplarze mogły zostać zakupione na targowisku w Toruniu.

Policjanci zwrócili uwagę na jedną z aukcji w internecie, na której użytkownik portalu sprzedawał stare książki. Egzemplarze posiadały pieczęci biblioteki Stadtmuseum w Gdańsku. W tej sprawie funkcjonariusze skontaktowali się z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego pracownicy stwierdzili, że książki należy zakwalifikować jako polskie straty wojenne, gdyż właścicielem ich powinien być Skarb Państwa.

Sprawę pierwotnie zakwalifikowano jako przestępstwo przywłaszczenia i do pracy przystąpili specjaliści od cyberprzestępczości. Łatwo ustalili, kto kryje się pod nickiem na portalu aukcyjnym. Okazało się, że to 62-letni mieszkaniec Torunia. Prokurator z Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Północ zdecydował o przeszukaniu. Policjanci odzyskali piętnaście książek, z których najstarsza pochodzi z 1846 roku. Egzemplarze zostały zabezpieczone i wkrótce trafią do ministerstwa, które podejmie decyzję, gdzie ostatecznie zostaną przekazane.

Jak wynika z ustaleń policjantów, książki zostały zakupione na targowisku w Toruniu od osoby sprzedającej starocie.


Powiązane treści