Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 8 • L 6
6C
Nd
6C
Pon
6C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaREGIONNa sygnaleStraż pożarna zyskała nowe wozy. Trafiły do jednostek OSP
nowy wóz straży pożarnej_ OSP Szubin_ MR
16.12.2018 | 12:32

Straż pożarna zyskała nowe wozy. Trafiły do jednostek OSP

Wozy zasiliły jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kujawsko-Pomorskim.

Na zdjęciu: Jeden z nowych wozów trafił do jednostki OSP w Szubinie.

Fot. Maciej Rejment

Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej na Kujawach i Pomorzu zyskały nowe wozy. Do OSP trafiło siedem średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Przekazanie wozów odbyło się w sobotę przed siedzibą urzędu marszałkowskiego w Toruniu. Średnie wozy ratownicze ze zbiornikiem wodnym i autopompą służyć będą w następujących jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej: w Cekcynie (powiat tucholski), Gościeradzu (bydgoski), Łążynie (toruński), Strzygach (brodnicki), Janowicach (włocławski), Świętosławiu (golubsko-dobrzyński) i Kołodziejewie (inowrocławski). – To kolejne wsparcie samorządu województwa dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Wyposażenie naszych strażaków jest nowoczesne, regularnie wymieniane na sprzęt coraz nowszej generacji. Nie żałujemy na to pieniędzy, ani unijnych, ani z budżetu województwa – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Nowe pojazdy zbudowano na podwoziu Volvo SL, są one wyposażone w napęd na obie osie i czterodrzwiowe kabiny przystosowane do przewozu sześciu strażaków, a w kabinach pojazdów zamontowano radiotelefony. Ponadto, samochody mają wyciągarki elektryczne o uciągu 8 ton, a zbiornik wody ma pojemność 3 tys. litrów. 300 litrów pojemności z kolei ma zbiornik środka pianotwórczego, a 2,9 tys. l na minutę to maksymalna wydajność pompy. Wozy wyposażono też w wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia z wężem o długości 60 metrów, maszt oświetleniowy wysuwany pneumatycznie, agregat prądotwórczy, instalację zraszaczową pod kołami, drabinę, narzędzia hydrauliczne i armaturę wodno-pianową. Każdy kosztował 840 tysięcy złotych.

Wiosną do innych jednostek OSP trafią kolejne samochody. Na wyposażenie OSP w Chlebowie (powiat lipnowski), Radzyniu Chełmińskim (grudziądzki) i Szubinie (nakielski) trafią średnie samochody gaśniczej ze zbiornikiem wodnym i autopompą, a ciężki samochód gaśniczy z autopompą i zbiornikiem wodnym będą działały na wyposażeniu jednostek OSP w Gąsawie (powiat żniński), Gębicach (mogileński), Przysiersku (świecki) i Wąbrzeźnie (wąbrzeski).

Druhowie zakupili samochody dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020. Projekt, którego liderem jest kujawsko-pomorski Oddział Wojewódzki Związku OSP RP zakłada zakup w sumie 14 pojazdów – 10 średnich i 4 ciężkich. Łączny koszt zakupów to prawie 13 milionów złotych, wartość dofinansowania z naszego RPO wynosi 8,4 miliona złotych.


Powiązane treści