Bydgoszcz
3C
Niebo częściowo zachmurzone
64% wilgotność
Wiatr: 6km/h NW
H 4 • L 2
4C
Sob
2C
Nd
2C
Pon
-0C
Wt
3C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONNa sygnaleStrażacy z regionu podsumowali miniony rok. Ponad 28 tysięcy interwencji, znacznie więcej pożarów i wypadków
straż pożarna Bydgoszcz
25.02.2019 | 13:55

Strażacy z regionu podsumowali miniony rok. Ponad 28 tysięcy interwencji, znacznie więcej pożarów i wypadków

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: W konferencji prasowej udział wzięli: komendant wojewódzki kujawsko-pomorskiej straży pożarnej nadbryg. Janusz Halak (w środku), jego zastępca mł. bryg. Jacek Kaczmarek oraz wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Fot. Eryk Dominiczak

W poniedziałek w urzędzie wojewódzkim odbyła się narada roczna kujawsko-pomorskich strażaków. Była to okazja do zaprezentowania podsumowania minionego roku i przedstawienia planów na najbliższe miesiące. Zarówno ze strony komendanta wojewódzkiego nadbryg. Janusza Halaka, jak i goszczącego strażaków wojewody Mikołaja Bogdanowicza o sytuacji w straży można było usłyszeć niemal wyłącznie w samych superlatywach.

Dobrej atmosfery nie zmąciło nawet pytanie o nastroje wśród strażaków, którzy jeszcze jesienią masowo składali na ręce swoich zwierzchników zwolnienia lekarskie, uczestnicząc w proteście służb mundurowych domagających się wzrostu wynagrodzeń. Komendant Halak przekonywał, że już w ubiegłym roku podwyżki otrzymali najmniej zarabiający, od stycznia natomiast nastąpił ich kolejny etap. – Na jeden etat przypadło średnio 655 złotych – wyliczał i podkreślał, że również w roku 2020 strażacy mogą liczyć na dalszy dopływ pieniędzy – tym razem o około 500 złotych.

Kwestia finansów zdominowała zresztą poniedziałkową konferencję. Padały na niej kolejne wyliczenia dotyczące wsparcia działań strażaków – zarówno tych z Państwowej Straży Pożarnej, jak i druhów z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Do PSP, jak i OSP z województwa kujawsko-pomorskiego trafiło w ubiegłym roku dodatkowo po około 30 milionów złotych. Słowo „dodatkowo” jest tutaj istotne, gdyż są to pieniądze wykraczające poza podstawowy budżet strażaków. – W przypadku Państwowej Straży Pożarnej wyniósł on w 2018 roku 128 mln złotych. Budżetów OSP nie podaję, gdyż za nie odpowiedzialne są poszczególne samorządy – podkreślał nadbryg. Halak.

Pieniądze, które otrzymali strażacy, w większości posłużyły na zakup sprzętu. W 2018 roku do jednostek z regionu trafiły 54 nowe pojazdy, a także dziesięć łodzi. Znalazły się one na wyposażeniu komend i jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP, ale również ochotników. Ponad dwieście z niemal 850 jednostek OSP w Kujawsko-Pomorskiem znajduje się bowiem w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. – Obecność ochotników i ich dobre wyposażenie jest szczególnie ważne na terenach wiejskich. Sam system uważam za doskonale zorganizowany, co potwierdzają nastroje społeczne – przekonywał wojewoda Bogdanowicz.

Zobacz również:

Escape roomy pod specjalnym nadzorem. Jakie wykryto w nich nieprawidłowości?

Komendant Halak na potwierdzenie istotności OSP podał kolejne liczby – druhowie z regionu uczestniczyli w przeszło połowie z ponad 28 tysięcy interwencji w ubiegłym roku. W jednej trzeciej wszystkich przypadków byli jedynymi strażakami na miejscu pożarów czy wypadków, w blisko co piątym – wspierali działania PSP. – Bez ich obecności system nie mógłby funkcjonować – przyznawał.

Wspomnianych ponad 28 tysięcy interwencji strażaków z 2018 roku to i tak o niemal jedną dziesiątą mniej niż w roku 2017. Ale tamten rok był wyjątkowy ze względu na olbrzymią pracę do wykonania po nawałnicach, które w sierpniu nawiedziły część województwa. Tylko z tego tytułu straż pożarna interweniowała około sześciu tysięcy razy. – W roku 2018 znacznie częściej – z uwagi na wysokie temperatury – byliśmy wzywani do pożarów. Ich liczba wzrosła aż o 40 procent. Rośnie także liczba interwencji przy wypadkach – mimo że jeździmy po coraz lepszych drogach, to wypadków jest coraz więcej – wyliczał nadbryg. Halak.

Plany strażaków na 2019 rok – kontynuacja budowy jednostki w Świeciu, która ma zakończyć się w roku przyszłym, a także poprawa warunków do szkolenia. – W tym celu w ośrodku szkoleniowym w Łubiance dokupiliśmy hektar gruntu, gdzie w warunkach kontrolowanych możemy ćwiczyć walkę z ogniem czy ewakuacje. W planach mamy powstanie kolejnych nowych stanowisk do ćwiczeń – podkreśla Janusz Halak. W zakresie edukacji planowane jest oddanie do użytku kolejnych tzw. ogników, czyli sal do nauki z zakresu bezpieczeństwa dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści