Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
85% wilgotność
Wiatr: 5km/h WNW
H 2 • L 1
1C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
-0C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONNa sygnaleStrzelanie z samochodu, zniszczenie auta i pobicie. Długa lista zarzutów dla zatrzymanych pseudokibiców
21.11.2017 | 18:35

Strzelanie z samochodu, zniszczenie auta i pobicie. Długa lista zarzutów dla zatrzymanych pseudokibiców

Na zdjęciu: Zatrzymani mieli kominiarki Zawiszy.

Fot. mat. prasowe policji

Świeccy policjanci zatrzymali już szesnastu mężczyzn podejrzanych o napaść, do której doszło w połowie lipca w Jeżewie. Na tym jednak prawdopodobnie nie koniec.

Policjanci ze Świecia prowadzą postępowanie w związku ze zdarzeniem, do którego doszło 15 lipca, gdy kilkudziesięcioosobowa grupa zamaskowanych mężczyzn, uzbrojonych między innymi w pistolety pneumatyczne na metalowe kulki, drewniane kije, pałki teleskopowe i gaz obezwładniający, napadła na przejeździe kolejowym w Jeżewie na kierującego renaultem 18-latka oraz dwoje pasażerów – 17-letnią kobietę i 19-letniego mężczyznę.  Kierowcę w trakcie ucieczki napastnicy postrzelili w nogę, pasażerowie zostali pobici, a auto doszczętnie zniszczone.

Zajmujący się sprawą funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Świeciu szybko ustalili, że grupę, która jest odpowiedzialna za napaść stanowią mieszkańcy Świecia i okolic, związani ze środowiskiem pseudokibiców bydgoskiego Zawiszy. Motywem sprawców była zemsta, gdyż dzień kierowca renault stanął skutecznie w obronie swojego kolegi, który został zaatakowany przez pięciu młodych pseudokibiców.

Do tej pory zidentyfikowano i zatrzymano szesnastu uczestników zajść, w wieku od 18 do 35 lat. W trakcie przeszukań pojazdów i mieszkań, policjanci zabezpieczyli między innymi kominiarki, pałki teleskopowe, drewniany kij i pojemniki z gazem obezwładniającym. Piętnastu zatrzymanym mężczyznom przedstawiono zarzut występku o charakterze chuligańskim w postaci czynnego udziału w zbiegowisku publicznym i uszkodzenia mienia, za co grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Niektórzy z nich byli już w przeszłości karani, między innymi za posiadanie środków odurzających, pobicia, uszkodzenia ciała i uszkodzenia mienia.  Dzięki zebranemu przez policjantów materiałowi dowodowemu, Prokuratura Rejonowa w Świeciu zastosowała wobec podejrzanych  środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz zakazu kontaktowania się i zbliżania do pokrzywdzonych.

Najagresywniejszy z napastników, a zarazem jeden z głównych prowodyrów zajść, wpadł w ręce świeckich policjantów 8 sierpnia, gdy po raz kolejny chciał napaść na 18-letniego pokrzywdzonego. Strzelał do niego z samochodu, którym się poruszał. Kilka minut później sprawca oraz dwaj mężczyźni, z którymi jechał, zostali zatrzymani przez znajdujący się w okolicy patrol policji. W samochodzie, którym się poruszali, mundurowi znaleźli dwa pistolety pneumatyczne, opakowanie metalowych kulek, nóż szturmowy oraz dwie pałki teleskopowe. 18-letni napastnik usłyszał w sumie dziewięć zarzutów, w tym: udziału w pobiciu z użyciem niebezpiecznego przedmiotu, czynnego udziału w zbiegowisku publicznym, uszkodzenia ciała, uszkodzenia mienia, kierowania gróźb karalnych oraz znieważenia funkcjonariusza policji, za co grozi mu kara łączna od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratury, sąd tymczasowo aresztował go na okres trzech miesięcy, a w ubiegłym tygodniu czas ten przedłużył o następne trzy miesiące. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.


Powiązane treści