Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 6 • L 4
6C
Sob
9C
Nd
9C
Pon
7C
Wt
5C
Sr
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIStulatki honorowymi gośćmi sesji sejmiku województwa [ZDJĘCIA]
Święto Województwa_Sesja Sejmiku Wojewódzkiego_SG (13)
08.06.2018 | 00:09

Stulatki honorowymi gośćmi sesji sejmiku województwa [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Bydgoskie rówieśniczki odzyskania niepodległości.

Fot. Stanisław Gazda

Dziś ( 7 czerwca)  w Bydgoszczy odbyły się oficjalne obchody Święta Województwa. Jednym z elementów była uroczysta XLVI sesja Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Trzy bydgoskie stulatki były jej honorowymi gośćmi. Odebrały wybite specjalnie z okazji stulecia odzyskania niepodległości medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Aleksandra Kaszubowska, Aniela Kuźmicka i Helena Steltman, urodzone w latach 1917-18, to kolejne osoby, sięgające pamięcią pierwszych lat restytucji odrodzonego państwa polskiego, które uhonorowane zostały z okazji stulecia odzyskania niepodległości.

Podczas sesji wręczono także nagrody Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae dla Oddziału Bydgosko-Toruńskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Cztery szkoły z regionu: Zespół Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu, Szkoła Podstawowa im. Królewny Anny Wazówny w Gorczenicy (powiat brodnicki), Szkoła Podstawowa nr 19 im. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, a także Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Fundacja Wiatrak otrzymały symboliczne insygnia województwa.

Zgromadzeni goście wysłuchali również wykładu dr. hab. Zdzisława Biegańskiego z UKW „Kujawy i Pomorze w okresie odbudowy Państwa Polskiego (1918-1920)”.


Powiązane treści