Bydgoszcz
10C
Opady
53% wilgotność
Wiatr: 9km/h WSW
H 10 • L 9
6C
Nd
4C
Pon
9C
Wt
6C
Sr
2C
Czw
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoStypendia dla bydgoskich twórców kultury [ZDJĘCIA]
Stypendia dla bydgoskich twórców_SG (10)
17.01.2019 | 19:40

Stypendia dla bydgoskich twórców kultury [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Stypendia w pierwszej tegorocznej edycji konkursu otrzymali twórcy 38 projektów artystycznych i kulturalnych.

Fot. Stanisław Gazda

Miasto co roku wspiera twórców i animatorów kultury stypendiami Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Są one przeznaczane na realizację rozmaitych przedsięwzięć kulturalnych. Bardzo nas cieszy, że jest tak wielu chętnych do tego wsparcia – powiedziała nam zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz tuż przed wręczeniem stypendiów twórcom 38 projektów artystycznych i kulturalnych, uczestnikom I edycji tegorocznego konkursu stypendialnego.

Indywidualni twórcy i animatorzy kultury ubiegali się o środki finansowe na realizację 101 projektów. Wnioski rozpatrywała komisja, powołana zarządzeniem prezydenta. Spośród 67 wniosków  złożonych w I edycji konkursu stypendia przyznano 38 projektom.

Najliczniejszą grupę stypendiów stanowią projekty muzyczne. W tej grupie znalazło się 13 bardzo różnorodnych stylistycznie przedsięwzięć jest to m.in. wydanie albumów muzycznych czy wsparcie koncertów. Kolejną grupę stanowią stypendia dotyczące realizacji projektów wydawniczych (12 propozycji) takich jak m.in. wydanie książek czy tomów poetyckich. Stypendia, które umożliwią udział bydgoskich twórców w krajowych i międzynarodowych przedsięwzięciach artystycznych otrzymały 4 projekty. W zakresie  sztuk wizualnych, teatru oraz edukacji artystycznej stypendium otrzymało 9 osób.

Stypendia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury przyznawane są od siedmiu lat tj. 2012 roku w oparciu o Uchwałę Rady Miasta Bydgoszczy. Od 2012 roku z tej formy wsparcia z budżetu miasta dofinansowano aż 726 projektów, które zostały zrealizowane przez 676 indywidualnych twórców i animatorów kultury.

Komisja stypendialna dokonuje oceny wniosków kierując się w szczególności kryteriami takimi jak: znaczenie przedsięwzięcia dla społeczności lokalnej, walorami promocyjnymi, zasięgiem oddziaływania, oryginalnością pomysłu, dotychczasowymi osiągnięciami stypendysty, racjonalnością kalkulacji kosztów, trwałością rezultatu, wzbogaceniem oferty kulturalnej miasta oraz grupą docelową do której jest skierowana.

Stypendia mogą być przyznawane osobom indywidualnym lub grupie osób na konkretne przedsięwzięcia, projekty artystyczne i twórcze odbywające się na terenie kraju lub poza jego granicami. Stypendia przyznawane są w kwocie do 6000 złotych na projekty realizowane w Polsce lub do 15 000 złotych na projekty realizowane za granicą.

Corocznie, od 2015 roku w budżecie miasta na projekty stypendialne przeznaczana jest kwota ponad pół miliona złotych, po 170 tysięcy złotych na każdą edycję. Początkowo, w latach 2012-2013 była to kwota 300 tys. zł, w 2014 roku zwiększono ją do 390 tys. zł, a od 2015 roku jest to 510 tys. zł.


Powiązane treści