Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Sukces bydgoskiego teatru. Na jednym z najważniejszych festiwali teatralnych w kraju

Dodano: 31.05.2017 | 10:35
Teatr Polski Bydgoszcz

O przyznaniu nagrody zadecydowało trzyosobowe jury.

Na zdjęciu: Spektakl wystawiany był między innymi na deskach bydgoskiego teatru.

Fot. archiwum

Działalność zespołu Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy została po raz kolejny nagrodzona. Realizowany przez nich spektakl „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy” zdobył główną nagrodę 12. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni. 

ZOBACZ TEŻ: Festiwal Prapremier nagrodzony! Europejskim wyróżnieniem

Celem corocznego festiwalu jest przegląd spektakli teatralnych zaprezentowanych w ubiegłym roku. Organizatorzy imprezy zwracają dużą uwagę na literaturę polską jako bazę tworzącą spektakle.

W tegorocznej edycji festiwalu w konkursie o główną nagrodę walczyło osiem spektakli. Oceniało je trzyosobowe jury w składzie: Dorota Masłowska, Remigiusz Brzyk i Zbigniew Majchrowski. Główną nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych przyznano przestawieniu „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy” Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina, czyli reprezentantów bydgoskiego teatru.

Nagrodzony spektakl miał swoją premierę 29 października 2016 roku. Od tego czasu obejrzało go dokładnie 5389 osób, wśród których byli nie tylko mieszkańcy Bydgoszczy, ale również osoby przebywające w Łodzi, Warszawie, Kaliszu, Poznaniu, Toruniu i Gdyni. W spektaklu przedstawiona jest postać feministycznej działaczki rewolucji francuskiej Théroigne de Méricourt, która jest dla twórców spektaklu pretekstem do zastanowienia się nad ideami, metodami, narzędziami, które mogłyby obudzić rewolucyjny zryw dzisiaj, teraz, w XXI wieku.