Bydgoszcz
7C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 7 • L 7
14C
Wt
14C
Sr
15C
Czw
13C
Pt
19C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKIŚwiadome zakupy, czyli jak kupować ekologicznie?
26.08.2021 | 18:07

Świadome zakupy, czyli jak kupować ekologicznie?

Na zdjęciu: Jeśli chodzi o metody robienia zakupów, istnieje wiele sposobów, dzięki którym możesz pomóc środowisku, aby zminimalizować swój ślad węglowy.

Fot. nadesłane

Ponieważ tak wiele dzieje się na świecie i tak wiele mówimy o zmianie klimatu, w naszym najlepszym interesie jest zminimalizowanie własnego negatywnego wpływu na planetę.

Jeśli chodzi o metody robienia zakupów, istnieje wiele sposobów, dzięki którym możesz pomóc środowisku, aby zminimalizować swój ślad węglowy. Dziś przyjrzymy się najskuteczniejszym wskazówkom dotyczącym ekologicznych zakupów.

1. Kupuj lokalne produkty

W miarę możliwości kupuj produkty lokalnie. Kupując lokalnie, kupujesz produkty, które nie zostały wysłane z jakiejś odległej części świata. Podczas wysyłki produktów, firmy emitują do powietrza wiele potencjalnie szkodliwych gazów i marnują zasoby naturalne. Jeśli kupujesz produkty, które zostały wyprodukowane lub zebrane lokalnie, możesz wyeliminować ten problem, a także przyczyniasz się do rozwoju gospodarki kraju.

2. Kupuj używane produkty

Jeśli chodzi o kupowanie produktów, staraj się kupować używane zamiast nowych.

Istnieje wiele rzeczy, które możesz kupić lub wypożyczyć za pośrednictwem stron takich jak facebookowy marketplace lub OLX, gdzie możesz znaleźć wiele produktów w bardzo dobrym lub nawet nieużywanym stanie. Kupując używane produkty, nie tylko oszczędzasz trochę pieniędzy, ale także zmniejszasz liczbę sprzedawanych nowych produktów, co przyczynia się do zmniejszenia dwutlenku węgla na ziemi.

3. Używaj toreb na zakupy wielokrotnego użytku

W wielu przypadkach możesz używać toreb na zakupy wielokrotnego użytku, gdy idziesz do sklepu. To nie tylko wskazówka przyjazna dla środowiska, ale w rzeczywistości pozwala również zaoszczędzić pieniądze na dłuższą metę. Kup wytrzymałe torby na zakupy, które możesz zabierać ze sobą na targ lub do supermarketu. W ten sposób nie będziesz musiał kupować w sklepie nietrwałych papierowych lub plastikowych toreb.

4. Użyj pojemników do przechowywania

Kiedy musisz kupić produkt w dużym pojemniku, rozważ ponowne użycie tego pojemnika do celów przechowywania. Na przykład możesz używać pudełek do przechowywania lub podczas przeprowadzki. Możliwość ponownego wykorzystania niektórych zakupionych pojemników zmniejszy wpływ wyprodukowania dodatkowego opakowania.

5. Unikaj impulsywnych zakupów

Aby robić zakupy w sposób ekologiczny, unikaj zakupów impulsowych. Wiele osób kupuje rzeczy, których nie potrzebują, a potem ląduje gdzieś na wysypisku. Przejrzyj swoje szafy i zidentyfikuj wszystko, czego nie używałeś od jakiegoś czasu. Lub rzeczy, które już nie budzą radości.

Pozbądź się ich, sprzedaj, podaruj je potrzebującym lub oddaj do recyklingu. Możesz także przekazać darowiznę na lokalną organizację charytatywną lub sklep z używanymi rzeczami.

6. Pożyczaj z głową

Dotyczy się to też mądrego zarządzania pieniędzmi, dlatego tak ważne jest budżetowanie i trzymanie się ustalonego miesięcznego budżetu. Jeżeli już potrzeba pożyczki warto je wszystkie porównać pod względem wierzytelności, kwoty i okresu spłaty. Możesz to zrobić na stronie Moneezy – jest to darmowy portal do porównania zweryfikowanych pożyczkodawców. Pamiętaj, że pożyczka to krótkotrwałe rozwiązanie, dlatego pożycz tyle ile potrzebujesz na daną chwilę i miej pewność, że jesteś w stanie spłacić pożyczkę na czas.


Podobne wpisy

Powiązane treści