Bydgoszcz
12C
Opady
94% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 12 • L 10
16C
Sr
16C
Czw
16C
Pt
15C
Sob
11C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIŚwiatowe Dni Młodzieży: Było bezpiecznie
04.08.2016 | 11:52

Światowe Dni Młodzieży: Było bezpiecznie

Szczyt NATO, Światowe Dni Modzieży oraz Mistrzostwa Świata Juniorów w LA okazały się jednymi z najpoważniejszych wyzwań na przestrzeni ostatniego dwudziestopięciolecia.

Na zdjęciu: Konferencja prasowa podsumowująca lipcowe wydarzenia w regionie.

Fot. Stanisław Gazda

Dziś w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy funkcjonariusze i pracownicy Policji zaangażowani w zabezpieczenie Szczytu NATO, Światowych Dni Młodzieży oraz Mistrzostw Świata Juniorów w Lekkiej Atletyce otrzymali odznaczenia i podziękowania. Uroczystość była też okazją do podsumowań.

Lipiec był szczególnie gorący dla bydgoskich i wojewódzkich służb i instytucji sprawujących pieczę nad porządkiem, bezpieczeństwem i zdrowiem mieszkańców. Szczyt NATO w Warszawie, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie oraz Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkiej Atletyce w Bydgoszczy, okazały się jednymi z najpoważniejszych wyzwań na przestrzeni ostatniego dwudziestopięciolecia. Ten egzamin – jak podkreślił wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz – został zdany na najwyższą ocenę, szczególnie przez wiodącą w tym zakresie formację – kujawsko-pomorską Policję, za co należą jej się słowa wielkiego podziękowania.

Zarówno wojewoda, jak też Komendant Wojewódzki Policji insp. Paweł Spychała, podsumowując przebieg i zabezpieczenie ostatnich wydarzeń, mówili o nich w kategoriach sukcesu. Nie do przecenienia była także rola Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego KP-UW, kierowanego przez Jakuba Wawrzyniaka, który przez ostatnie trzy miesiące koordynował pracę zespołu wojewódzkiego i międzydiecezjalnego.

-Poważniejszych incydentów w naszym województwie, w którym gościliśmy ponad 2,5 tysiąca pielgrzymów nie było. Odnotowano jedynie drobne interwencje służb medycznych – mówił wojewoda kujawsko-pomorski.

– Udało się. Chcę pogratulować policjantom naszego garnizonu, z których blisko 400 brało bezpośredni udział w zabezpieczeniu ŚDM w Krakowie. W regionie w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży zabezpieczaliśmy piętnaście imprez – wszystkie przebiegły bez zakłóceń. Podziękowania od pielgrzymów dla policjantów schodzących ze służby, były dla nas najlepszą nagrodą i potężnym kredytem zaufania – powiedział podczas konferencji prasowej insp. Paweł Spychała.

Fakty dotyczące udziału kujawsko-pomorskiej Policji w zabezpieczaniu  Światowych Dni Młodzieży:

Do Katowic i Krakowa wyjechało łącznie 371 policjantów. Byli to funkcjonariusze:  OPP, RD, SAT, pionu kryminalnego (technicy kryminalistyki, dochodzeniowcy, operacyjni, cyber.) ze sprzętem i radiowozami (oznakowanymi i nieoznakowanymi).

Na terenie naszego województwa przebywało łącznie ponad 2.200 pielgrzymów z zagranicy. Były to osoby z Europy, ale także z tak odległych miejsc jak: Madagaskar, Brazylia, Gabon, Zambia, Hongkong, Boliwia, czy  Argentyna.

Podczas uroczystości diecezjalnych w parafiach naszego województwa policjanci zabezpieczali 15 większych imprez o charakterze religijnym, w których wzięło udział łącznie ok. 10.000 wiernych. Na terenie województwa w zabezpieczenie tych imprez zaangażowanych było ponad 1300 policjantów.

W sumie do Częstochowy i Krakowa wyjechało z naszego województwa łącznie ponad 4.000 pielgrzymów  56 autokarami i 8 pociągami. Wyjazdy te były dozorowane także przez policję.

Na koniec lipca  w naszym województwie w zasadzie nie było już pielgrzymów z zagranicy. Od końca wizyty Papieża do kujawsko-pomorskiego wróciło już ponad 2000 pielgrzymów ( z Polski).

Do województwa wrócili też już wszyscy policjanci, którzy byli delegowani do zabezpieczenia podoperacji w Krakowie, Brzegach i Częstochowie.

W tym okresie w Bydgoszczy odbywały się także Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkiej Atletyce. Tu również konieczne było policyjne zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa jego uczestników. Tylko do tego zabezpieczenia skierowanych było 150 policjantów. W związku z tym wydarzeniem nie odnotowano poważniejszych zgłoszeń.

 

 


Powiązane treści