Bydgoszcz
-1C
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSE
H 0 • L -1
2C
Sr
3C
Czw
2C
Pt
2C
Sob
2C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoŚwięto biało-czerwonej. 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP
Polska - flaga, biało-czerwona - SF
02.05.2020 | 11:30

Święto biało-czerwonej. 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP

Na zdjęciu: 2 maja to dzień Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Fot. Szymon Fiałkowski

2 maja to dzień dwóch ważnych świąt w kalendarzu – święta Polonii i Polaków za granicą oraz Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Święto Flagi RP jest najmłodszym świętem w kalendarzu świąt państwowych. Zostało ono ustanowione na mocy uchwalonej przez sejm ustawy z 20 lutego 2004 r., a zatem w tym roku po raz siedemnasty obchodzimy to święto.

Kolory biały i czerwony uznano za narodowe już podczas obchodów 1. rocznicy Konstytucji 3 maja – w 1792 roku. Wybrano je, bo pochodzą od herbu Polski – białego orła w koronie na czerwonym polu. Górny biały pas flagi oznacza Orła Białego, a dolny czerwony – kolor tarczy herbowej. Orzeł i kolory biało-czerwone były na polskich tarczach, chorągwiach i umundurowaniu już od XIII wieku.

Biało-czerwone kolory jako barwy narodowe po raz pierwszy w przestrzeni prawnej pojawiły się mocą uchwały Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r. Wówczas to w art. 1 Izba Senatorska i Izba Poselska zapisała: „Kokardę Narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym”.  Kolejnym aktem prawnym sankcjonującym nasze barwy narodowe była ustawa sejmu II RP z sierpnia 1919 r., w której prawnie usankcjonowano wzór współczesnej flagi państwowej. Dzisiaj sankcjonuje to Konstytucja RP oraz ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych z 31 stycznia 1980 r.

Pod tymi barwami walczyły, ginęły i zwyciężały kolejne pokolenia Polaków na przestrzeni setek lat naszej historii Dla nas, żyjących współcześnie, nasze barwy narodowe pozostają niezmiennie symbolem patriotyzmu, szacunku dla tradycji i suwerenności państwa. A na tej fladze biel jest i czerwień.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści