Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 6 • L 5
9C
Sob
11C
Nd
20C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIŚwięto Chrztu Polski w bydgoskiej Farze. „Stał się fundamentem życia i rozwoju naszego narodu”
14.04.2021 | 19:49

Święto Chrztu Polski w bydgoskiej Farze. „Stał się fundamentem życia i rozwoju naszego narodu”

Na zdjęciu: We mszy świętej, która odbyła się w bydgoskiej Farze, udział wzięli m.in. wicewojewoda Józef Ramlau oraz przedstawiciele służb.

Fot. Jacek Nowacki / Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

To najmłodsze święto w kalendarzu. W środę (14 kwietnia) odbyły się obchody święta Chrztu Polski. W bydgoskiej Farze odbyła się uroczysta msza święta.

W uroczystościach, które odbyły się w Bydgoszczy, udział wzięli m.in. wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, kurator oświaty Marek Gralik oraz przedstawiciele służb – m.in. straży pożarnej czy policji. Mszę świętą, która odbyła się w południe koncelebrowali proboszcz fary i kapelan policji ks. Stanisław Kotowski oraz ks. Damian Pawlikowski.

Święto Chrztu Polski jest najmłodszym świętem w kalendarzu. Sejm uchwalił je 22 lutego 2019 roku. – Obchodzimy je w dniu, w którym prawdopodobnie książę Mieszko I został ochrzczony – informuje urząd wojewódzki. Według historyków, do tego zdarzenia doszło w Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 roku. To wydarzenie uznawane jest za początek polskiej państwowości.

– Od 1055 lat jesteśmy narodem chrześcijańskim. Chrzest Polski stał się fundamentem życia i rozwoju naszego narodu – powiedział wicewojewoda kujawsko-pomorski. Józef Ramlau dodał, że to wydarzenie miał znaczenie zarówno polityczne, jak i tożsamościowe. – Państwo polskie zostało wprowadzone w krąg cywilizacji Europy Zachodniej – dodał.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści