Bydgoszcz
7C
Niebo głównie zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 8 • L 6
9C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
11C
Sr
12C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIŚwięto Flagi RP [ZDJĘCIA]
02.05.2018 | 13:41

Święto Flagi RP [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Dziś Święto Flagi RP...

Fot. Stanisław Gazda

Bydgoskie obchody Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, pod patronatem wojewody Mikołaja Bogdanowicza, marszałka Piotra Całbeckiego oraz dowódcy Garnizonu Bydgoszcz generała Dariusza Łukowskiego, połączone z koncertem orkiestry wojskowej odbyły się dzisiaj (2 maja) w południe pod pomnikiem na placu Wolności.

Dzisiaj obchodzimy jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione przez Sejm RP w 2004 roku. 2 maja jest również Dniem Polonii i Polaków za Granicą. Należy o tym pamiętać, gdyż dla wielu naszych rodaków pozostających poza granicami kraju, biało-czerwona flaga jest bardzo ważnym symbolem państwa i przywiązania do Ojczyzny. Nawiązywali do tego w swoich przemówieniach wicewojewoda Józef Ramlau oraz Komendant Wojewódzki Policji Państwowej insp. Paweł Spychała.

Kolor biało-czerwony uznany został za barwy narodowe już podczas obchodów 1.rocznicy Konstytucji 3-maja w 1792 roku. Pod tymi barwami walczyły, zwyciężały kolejne pokolenia Polaków na przestrzeni setek lat naszej historii. Dla nas żyjących współcześnie, nasze barwy narodowe pozostają niezmiennie symbolem patriotyzmu, szacunku dla tradycji i suwerenności państwa – usłyszeliśmy w trakcie uroczystości, która rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego.

Po zabraniu głosu przez wicewojewodę Józefa Ramlaua nastąpiło, zgodnie z przyjętą tradycją, uroczyste przekazanie flagi państwowej przedstawicielom Policji. Flagę z rąk wicewojewody przyjął insp. Paweł Spychała, po czym przekazał ją funkcjonariuszom, zaś w swoim wystąpieniu zagwarantował, że będzie godnie prezentowana, a poprzez codzienną służbę na rzecz bezpieczeństwa społeczeństwa Bydgoszczy i regionu udowodnione zostanie, że flaga trafiła w dobre ręce…

Zabrzmiała pieśń reprezentacyjna WP, a po odprowadzeniu sztandarów rozpoczął się krótki koncert melodii patriotycznych w wykonaniu orkiestry wojskowej.


Powiązane treści