Bydgoszcz
17C
94% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSW
H 17 • L 16
16C
Pt
9C
Sob
13C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoŚwięto Niepodległości w Bydgoszczy: Obchody skromne i głównie wirtualne
11.11.2020 | 09:21

Święto Niepodległości w Bydgoszczy: Obchody skromne i głównie wirtualne

Na zdjęciu: Tegoroczne obchody Święta Niepodległości, z uwagi na epidemię koronawirusa, mają charakter symboliczny.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju, tegoroczne obchody 102. rocznicy odzyskania niepodległości mają charakter symboliczny i zostały dostosowane do obowiązujących warunków.

Wojewódzkie obchody w Bydgoszczy rozpocznie msza święta pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawy, która rozpocznie się o godzinie 11:00 w katedrze bydgoskiej. Po mszy w Farze odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów w miejscu pochówku kapitana Wacława Denhoffa-Czarnockiego na cmentarzu Nowofarnym. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz złoży też wieniec pod pomnikiem na Placu Wolności w Bydgoszczy.

Samorząd województwa włączył się natomiast do akcji wspierania lokalnych przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami i zakupił chryzantemy. – W przededniu Narodowego Święta Niepodległości żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli łącznie 1 200 donic kwiatów w kilkunastu miejscach pamięci w Bydgoszczy, Toruniu, Inowrocławiu, Grudziądzu, Włocławku, Górsku, Chorabiu (powiat toruński) i na Barbarce – relacjonuje urząd marszałkowski.

Urząd Miasta Bydgoszczy w specjalnym filmie podkreśla, że tegoroczne święto niepodległości przebiega w trudnym momencie. – Dziś prawdziwymi bohaterami są ci, którzy pomagają nam przetrwać pandemię – zaznacza urząd miasta, wymieniając lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, laborantów czy wolontariuszy, którzy wspierają osoby starsze i potrzebujące.

Z uwagi na brak wydarzeń z okazji rocznicy odzyskania niepodległości, urząd miasta organizuje działania wirtualne. Zamiast tradycyjnego Bydgoskiego Biegu Niepodległości organizowane są zawody „Aktywni dla Niepodległej” – wirtualne zmagania biegaczy, spacerowiczów, rowerzystów i rolkarzy. By wziąć w nich udział, wystarczy ściągnąć i zainstalować bezpłatną aplikację Rowerowa Stolica Polski/Aktywna Bydgoszcz. – W aplikacji wybieramy, jaki sport będziemy uprawiać. 11 listopada włączamy aplikację i ruszamy na trening – informuje ratusz. Jeżeli podczas treningu osoba przejdzie (także w formie nordic walkingu), przebiegnie lub przejedzie na rolkach 5 kilometrów bądź przejedzie na rowerze 20 kilometrów otrzyma nagrodę gwarantowaną – sportową koszulkę z pamiątkowym nadrukiem.


CZYTAJ WIĘCEJ: Ratusz rozdaje koszulki. Jak je zdobyć?


Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza zwiedzających na wystawę online „O tym, jak Bydgoszcz stała się wolna”. – Ekspozycja powstała z okazji przypadającej w 2020 r. 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski. Przybliży losy naszego miasta w okresie od przełomu XIX i XX w., aż do stycznia 1920 r. Szczególny nacisk został położony na prezentację Bydgoszczy: w czasie I wojny światowej, powstania wielkopolskiego i odzyskania przez miasto niepodległości – podkreśla urząd miasta. Premiera wystawy odbędzie się 11 listopada na stronie muzeum.bydgoszcz.pl.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści