Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h SE
H 3 • L 2
4C
Sob
4C
Nd
4C
Pon
5C
Wt
5C
Sr
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIŚwięto Niepodległości w regionie. Będzie się działo…
DSCF0124 (Copy)
27.10.2016 | 08:00

Święto Niepodległości w regionie. Będzie się działo…

Będzie pompatycznie i niepompatycznie, ale na pewno świątecznie.

Na zdjęciu: Chyba nie trzeba nikogo namawiać do wywieszenia 11 listopada flagi państwowej...

Fot. Stanisław Gazda

Obchody Święta Niepodległości, które odbędą się 11 listopada 2016 roku oprócz oficjalnego charakteru, będą też przebiegały pod znakiem sportu i muzyki.

KORONOWO:

Od godziny 11:00 na koronowskim rynku swój obóz rozbiją harcerze, którzy m.in. stworzą lazaret wojskowy. Przy współpracy z Bankiem Spółdzielczym przeprowadzą grę fabularną, zaproszą na ciekawe rozmowy i zabawy. Na każdego czekać będzie grochówka oraz pamiątkowy kotylion.

Na godz. 13:30 zaplanowano zbiórkę uczestników pochodu na Placu Zwycięstwa – tutaj zebrani wysłuchają przemówień okolicznościowych, obejrzą przemarsz grupy rekonstrukcyjnej – Ułanów z Klubu Jeździeckiego „Deresz” oraz zatańczą „poloneza” i stworzą biało – czerwoną flagę. A to wszystko przy asyście Orkiestry Dętej M-GOK.

Następnie  na cmentarzu parafialnym, w miejscach pamięci złożone zostaną wiązanki i kwiaty. O godzinie 15:00 w Bazylice pw. Wniebowzięcia NMP odbędzie się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny. Obchody zakończą się koncertem okolicznościowym – od godz. 16:15 w Centrum Kultury Synagoga zaplanowano recital Beaty Ryś „Zapytaj o Polskę”, recytację wierszy patriotycznych w wykonaniu Moniki Zająkały oraz pokonkursową wystawę prac plastycznych.

 Z uwagi na uroczystość mogą pojawić się chwilowe utrudnienia w przejeździe przez miasto. Organizatorzy imprez zwracają się z prośbą o nie pozostawianie samochodów na trasie pochodu (szczególnie przy ul. Paderewskiego, Pomianowskiego – przy cmentarzu, Bydgoskiej, Sawickiej, Farnej, Szkolnej, Garncarskiej, Plac Zwycięstwa, Łokietka).

INOWROCŁAW:

Inowrocławskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 10.30 mszą św. odprawioną w kościele pw. Zwiastowania NMP. Po zakończeniu nabożeństwa, uczestnicy uroczystości – w asyście orkiestry dętej Inowrocławskich Kopalń Soli „Solino” SA oraz kompanii reprezentacyjnej Garnizonu Inowrocław – przejdą ul. bpa. Antoniego Laubitza, przez Rondo „Solidarności”  pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich przy ul. Orłowskiej, gdzie ok. godz. 12.00 odbędzie się manifestacja patriotyczna.

BYDGOSZCZ

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zaprasza  11 listopada o godzinie 19.00 na koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis prowadzona przez Adama Klocka (dyrygent) akompaniować będzie  Małgorzacie Chruściel i Tadeuszowi Seibertowi, którzy wykonają polskie pieśni patriotyczne.

W Osowej Górze (na terenie dawnego składu amunicji) Muzeum Wojsk Lądowych przygotowało dla miłośników militariów ciekawą ekspozycję plenerową sprzętu wojskowego. Będzie można zobaczyć rzadko pokazywany „Pion”, czyli największą armatę 2S-7 203 mm, balistyczną rakietę operacyjno-taktyczną klasy ziemia-ziemia Scud I, radziecki taktyczny zestaw rakietowy Toczka, 72 mm haubicę samobieżną.

Rowerowa Brzoza organizuje X Bydgoski Rajd Niepodległości. Jest to jedyny rajdem rowerowym w Polsce na dystansie 111 km, który odbywa się w dniu Święta Odzyskania Niepodległości. W tym roku w jubileuszowej edycji weźmie udział 400 rowerzystów (organizatorzy już nie przyjmują zgłoszeń).

Tradycyjnie w Miejscach Pamięci Narodowej położonych w Bydgoszczy oraz w gminach powiatu bydgoskiego (Gmina Nowa Wieś Wielka, Gmina Białe Błota, Gmina Osielsko, Gmina Dobrcz, Gmina Sicienko, Miasto i Gmina Koronowo) rajd zatrzyma się i uczestnicy oddadzą hołd poległym za naszą Ojczyznę. Na trasie rajdu znajduje się m.in. Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy, gdzie odbędzie się wspólna modlitwa i każdy uczestnik indywidualnie złoży znicz. W trakcie rajdu w Bydgoszczy w kościele pw. św. Jadwigi Królowej przy ulicy Wojska Polskiego uczestnicy Bydgoskiego Rajdu Niepodległości wezmą udział we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny.

Z Koncertem Patriotycznym z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz 1670 rocznicy Miasta Bydgoszczy -11 listopada 2016 o godzinie 16.00 w Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. Tegoroczny koncert wzbogacony będzie licznymi atrakcjami artystycznymi, bowiem gościnnie wraz z Ziemią Bydgoską wystąpią zaprzyjaźnieni artyści z Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy, Chóru Akademickiego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, a także Zespołu Muzyki Dawnej „Concentus”, oraz członkowie Bractwa Rekonstrukcyjnego i Zespół Tańca Dawnego „Kazimierki”/

Darmowe wejściówki na koncert są do nabycia w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury przy Placu Kościeleckich 6. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Bydgoszcz.

11 listopada 2016 r. o godzinie 15.00 z Placu Wolności wystartuje „Bydgoski Bieg Niepodległości o Szablę Marszałka”. Biegacze pokonają trasę: Plac Wolności – Gdańska – Focha – Karmelicka – Bulwary nad Brdą – Most Jana Kiepury – Mennica – Przyrzecze – Malczewskiego – Grodzka – Bulwary na Brdą – Żupy – Most Esperanto – Bulwary nad Brdą – Stary Port – Druckiego-Lubeckiego – Jagiellońska – Park Kazimierza Wielkiego – Plac Wolności META.

Bieg mieć będzie charakter rekreacyjny, symboliczny i okazjonalny. Rejestracja do Bydgoskiego Biegu Niepodległości prowadzona jest poprzez Internet – formularz zgłoszeniowy na stronie Aktywnej Bydgoszczy, który należy wypełnić i wysłać do 31 października 2016 r. do godziny 12.00. Udział w biegu jest bezpłatny. Dystans biegu wynosi 5 000 m. Pierwszych 1 000 osób zarejestrowanych internetowo otrzyma w pakiecie startowym pamiątkową koszulkę. Po dotarciu do mety, każdy oficjalny uczestnik biegu otrzyma pamiątkowy medal. Organizator przewiduje bezpłatne numery startowe z chipami pomiarowymi dla 1 500 osób uczestniczących w imprezie.

 


Powiązane treści