Bydgoszcz
-2C
Niebo częściowo zachmurzone
64% wilgotność
Wiatr: 9km/h WNW
H -1 • L -3
0C
Sob
-0C
Nd
-1C
Pon
2C
Wt
1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIŚwięto żołnierzy WOT z regionu. We wtorek otwierają nowy obiekt szkoleniowy
12.09.2021 | 16:43

Święto żołnierzy WOT z regionu. We wtorek otwierają nowy obiekt szkoleniowy

Na zdjęciu: W piątek przypadło święto 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Fot. Szymon Fiałkowski / zdjęcie ilustracyjne

W miniony piątek (10 września), swoje trzecie święto obchodziła 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej. W najbliższych dniach, otworzy nowy obiekt szkoleniowy.

Obiekt do walki w bliskim kontakcie 8 Kujawsko-Pomorska Brygada WOT otwiera we współpracy z 2 Pułkiem Inżynieryjnym w Inowrocławiu. – Pomieszczenia zostały zbudowane z bloków Hesco, które są stosowane m.in. do odgradzania baz wojskowych na misjach poza granicami kraju – tłumaczy rzecznik kujawsko-pomorskich „Terytorialsów” por. Paweł Banasiak.

Obiekt zostanie otwarty w Łojewie. – Jest to obiekt wszechstronny, umożliwiający podejście z wody, terenu otwartego, jak i terenu lesistego – precyzuje por. Banasiak i dodaje, że w dniu otwarcia, co nastąpi w najbliższy wtorek (14.09), odbędzie się pokaz dynamiczny aktywnej ochrony obiektu. – Podjęte działania będą bardzo widowiskowe. Pokaz odbędzie się z wykorzystaniem środków pozoracji pola walki, m.in. amunicji ślepej, petard i granatów dymnych. Przewidziano udział śmigłowca W-3 Sokół z 56 Bazy Lotniczej w Inowrocławiu, współpracującego z żołnierzami broniącymi budynku. Wykorzystane zostaną również quady Polaris oraz pojazd Ford Ranger XLT – informuje rzecznik brygady.

Tymczasem w miniony piątek (10.09) przypadło trzecie święto brygady. –  Jest to data symboliczna i nawiązująca do patronki kujawsko-pomorskich Terytorialsów. Tego dnia w 1943 r. Elżbieta Zawacka skoczyła ze spadochronem do okupowanej Polski jako pierwsza i jedyna kobieta spośród 316 Cichociemnych bohaterów, spadochroniarzy Armii Krajowej – wyjaśnia por. Paweł Banasiak. Podczas uroczystej zbiórki, wręczono medale i nominacje dla żołnierzy na wyższe stopnie.

Dziękuję wam za codzienną służbę i poświęcenie. Za to, że godnie reprezentujecie 8 brygadę, a oliwkowe berety są w naszym województwie, jak i całym kraju symbolem żołnierskiego profesjonalizmu i rzetelności – napisał w liście dowódca jednostki, płk Krzysztof Stańczyk.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści