Bydgoszcz
6C
Opady
100% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 6 • L 6
-3C
Pt
-3C
Sob
3C
Nd
7C
Pon
8C
Wt
ZDMiKP: Kolizja na skrzyżowaniu Fordońska-Gajowa. Ruch tramwajowy w kierunku Fordonu został wstrzymany.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIŚwiętowali imieniny króla. „Kwiaty pod jego pomnikiem możemy składać codziennie”
happening pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego_SF
03.03.2018 | 09:24

Świętowali imieniny króla. „Kwiaty pod jego pomnikiem możemy składać codziennie”

Imieniny króla Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy uczczono po raz szósty.

Na zdjęciu: Uczestnicy imienin króla Kazimierza Wielkiego pod jego pomnikiem na Wałach Jagiellońskich.

Fot. Szymon Fiałkowski

Już po raz szósty Kazimierzowski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bydgoszczy zorganizował imieniny króla Kazimierza Wielkiego.

Turniej rycerski, potem przemówienia gości, występ zespołu tańca dawnego „Kazimierki” i złożenie kwiatów pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego – tak w skrócie wyglądały obchody imienin króla. W parę królewską wcielili się Bożena Sałacińska – jako królowa i Kazimierz Drozd – jako król Kazimierz Wielki.

– Niewiele jest takich okazji, które łączą niż dzielą – mówił poseł Paweł Skutecki z Kukiz’15. Z kolei rektor UKW, prof. Jacek Woźny przypomniał trzy ważne daty. Pierwszą jest rok 1346, kiedy powstała Bydgoszcz. Potem był rok 1364 i założenie Akademii Krakowskiej, a na końcu 2005, gdy powstał UKW. – Kwiaty pod pomnikiem tego króla możemy składać codziennie – przyznał w krótkim wystąpieniu.

Gdy patrzę na miasto Bydgoszcz, to życzę, żeby to miasto się tak rozwijało, jak Polska za czasów Kazimierza Wielkiego – dodał wicemarszałek województwa. – Drewna tu niewiele, ale budować możemy jeszcze więcej – mówił Zbigniew Ostrowski. Następnie impreza przeniosła się do pubu „Kubryk”.


Powiązane treści