Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 6 • L 5
9C
Sob
11C
Nd
20C
Pon
21C
Wt
21C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaSygnalizacja na rondzie Jagiellonów – za czy przeciw? Podsumowujemy sondę [OPINIE]
rondo Jagiellonów
31.03.2016 | 12:50

Sygnalizacja na rondzie Jagiellonów – za czy przeciw? Podsumowujemy sondę [OPINIE]

Sprawdziliśmy, jakie zdanie na temat montażu świateł na rondzie w ścisłym centrum miasta mają nasi Czytelnicy.

Na zdjęciu: Duży ruch na rondzie Jagiellonów zwiększa prawdopodobieństwo kolizji i wypadków.

Fot. Leszek Grabowski

Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w naszej sondzie, w której zapytaliśmy Czytelników naszego portalu o ich stanowisko w sprawie montażu sygnalizacji świetlnej na rondzie Jagiellonów. I choć zdania były podzielone, to większość opowiedziała się – podobnie jak drogowcy – za utrzymaniem dotychczasowych rozwiązań w tym newralgicznym miejscu.

Niemal dwie trzecie spośród 538 osób, które zagłosowały w sondzie pod artykułem „Wraca temat świateł na rondzie Jagiellonów. Co na to drogowcy?”, powiedziało „NIE” dla powstania sygnalizacji na rondzie. Co trzeci z ankietowanych z kolei wskazał to rozwiązanie jako oczekiwane. Osoby niemające na ten temat zdania stanowiły margines głosujących – opcję tę wskazało jedynie dwanaście osób.

W ślad za tymi wynikami szły argumenty, a w zasadzie – powtarzające się grupy argumentów. Przeciwnicy montażu świateł wskazywali na brak umiejętności osób nawołujących do stosowania sygnalizacji, podkreślali także, że radykalnie zmniejszy się przepustowość w rejonie ronda, które i tak wielokrotnie jest bardzo oblegane i zakorkowane. „Problem wynika głównie z głupoty kierowców. Często się niecierpliwią, wymuszają, gadają przez telefon i przede wszystkim wjeżdżają na rondo, gdy nie mogą z niego zjechać (zjazd w stronę ul. Focha)” – pisze na naszym forum użytkownik „Q7”. Podobnych opinii, chociażby na naszych fanpage’ach, było co najmniej kilkanaście.

Nasi Czytelnicy wskazywali również na dodatkowe problemy związane z kolizjami i wypadkami na rondzie Jagiellonów. Ot, chociażby potencjalne zablokowanie tras tramwajowych. Wykazywali, że miasto powinno położyć nacisk na tworzenie alternatyw dla przejazdu przez rondo – choćby torowisko w ciągu ulicy Wyszyńskiego czy sieć oplatającą miasto od górnego tarasu (Solskiego – Szubińska – Kruszwicka). – Dla nas każde zdarzenie z udziałem tramwaju na rondzie Jagiellonów to faktycznie spory problem – przyznają drogowcy.

Nie zmienia to jednak faktu, że Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej już wcześniej wykluczył możliwość montażu świateł na rondzie Jagiellonów. Argumenty drogowców pokrywają się z tymi, które prezentują przeciwnicy świateł wypowiadający się w komentarzach pod naszym poprzednim artykułem. Szans powodzenia – chociażby z uwagi na ograniczoną przestrzeń, nie mówiąc o kosztach – nie mają również bardziej karkołomne pomysły, jak chociażby rozbudowa ronda (zwiększyłoby to prędkość na rondzie, podnosząc, a nie ograniczając, zagrożenie) czy utworzenie jakiejkolwiek estakady i wprowadzenie ruchu potencjalnie bezkolizyjnego.


Powiązane treści