Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

UKW w żałobie. Zmarł zasłużony profesor

Dodano: 25.07.2023 | 08:49

Na zdjęciu: Zmarł prof. zw. dr Sylwester Matczak.

Fot. mat. UKW

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego poinformował o śmierci prof. zw. dr. Sylwestra Matczaka. Pedagog, organista i dyrygent miał niespełna 86 lat.

Z bydgoską uczelnią – wtedy jeszcze WSP – był związany od 1975 roku. Od 1987 prowadził Chór Akademicki, z którym z odbył wiele podróży zagranicznych i zdobył liczne nagrody międzynarodowe na konkursach w całej Europie.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 21 lipca br. zmarł prof. zw. dr Sylwester Matczak. Przygotował w tym czasie 26 wielkich form wokalno-instrumentalnych do wykonań z orkiestrami na kilkudziesięciu koncertach. Niektóre z utworów były włączane do repertuaru koncertowego Filharmonii Pomorskiej.

Wychował następne pokolenia

Prof. zw. dr Sylwester Matczak był też Dyrektorem Instytutu Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, a w latach 2000-09 Kierownikiem Katedry Dyrygentury Akademii Bydgoskiej (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego). Pełnił też funkcję prezesa Polskiego Instytutu Muzycznego w Łodzi. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Zasłużony dla Kultury Polski Gloria Artis i innymi medalami i odznaczeniami państwowymi.

Jego wychowankami są między innymi Bernard Mendlik (kwalifikacje I stopnia w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych, 1999 r.), Arkadiusz Kaczyński (kwalifikacje I stopnia w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych, 2001 r.) oraz Benedykt Odya (stopień doktora sztuki w zakresie dyrygentury, 2008 r.).

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments