Bydgoszcz
8C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h N
H 9 • L 7
15C
Nd
15C
Pon
4C
Wt
8C
Sr
7C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleSyn zabił ojca przy Toruńskiej. „Żałuję, że do tej sytuacji doszło”
18.05.2018 | 08:38

Syn zabił ojca przy Toruńskiej. „Żałuję, że do tej sytuacji doszło”

Do zdarzenia doszło w lipcu ubiegłego roku.

Na zdjęciu: 23-latkowi grozi nawet dożywocie.

Fot. Szymon Fiałkowski

W bydgoskim Sądzie Okręgowym ruszył proces 23-latka, który w lipcu ubiegłego roku śmiertelnie pobił swojego 43-letniego ojca. Jak się okazuje, już w przeszłości miał on zatargi z prawem.

Remigiusz P. przed sądem przyznał się do winy, ale nie odpowiadał na żadne pytania. – Żałuję, że w ogóle doszło do tej sytuacji – powiedział 23-latek. Mężczyźnie postawiono zarzut pobicia ze skutkiem śmiertelnym, a za ten czyn minimalnie grozi 5 lat więzienia, a maksymalnie – nawet dożywocie. Warto jednak nadmienić, że w toku śledztwa Remigiusz P. nie przyznawał się do winy. Sugerował, że bił ojca, bo miał do niego żal o to, że w dzieciństwie zaznał przemocy.

Podczas czwartkowej rozprawy zeznania składali dwaj działkowicze, którzy mieli być kluczowymi świadkami w tej sprawie. Nie pamiętali jednak zbyt wielu szczegółów tamtego zdarzenia. Kobieta zeznała, że przybiegła do niej inna kobieta i zapytała, czy ma klucze do bramy wjazdowej, bo miało przyjechać pogotowie, a ona mówiła, że ma „jakiegoś trupa”. – Tam był pity alkohol – tłumaczyła świadek, ale nie była w stanie sobie przypomnieć, który z mężczyzn zadawał ciosy.

Innym ze świadków był oskarżyciel posiłkowy, którym w sprawie jest dziadek oskarżonego. – Dopiero następnego dnia po godzinie 5:00 rano dowiedziałem się, że mój syn nie żyje – zeznał. Przyznał, że 43-latek miał problemy z alkoholem i leczył się nawet w szpitalu psychiatrycznym, a oskarżony po spożyciu alkoholu ma skłonności do agresji. Jak przyznał oskarżyciel, będzie zadowolony jeśli zapadnie wyrok 15 lat pozbawienia wolności. Udało nam się ustalić, że w przeszłości Remigiusz P. miał już problemy z prawem, był skazywany za czyny zagrażające zdrowiu i życiu innych osób.

Sprawę odnalezienia zwłok na terenie ogródków działkowych Kolejarz przy ul. Toruńskiej pamiętał funkcjonariusz policji, który tamtego dnia pojechał na interwencję. – Na miejscu ujawniliśmy zgon mężczyzny i przekazano nam, że do jego śmierci mogły się przyczynić osoby trzecie – mówił policjant. Jak dodawał, na terenie działki panował nieład, a u zmarłego widoczne były obrażenia twarzy i ślady krwi. – Przyczyną awantury był alkohol – dodał i nie był w stanie przypomnieć sobie, czy ratownicy przeprowadzali reanimację 43-latka.

Wstrząsające były za to zeznania matki oskarżonego. – Syn uciekał stamtąd, miał amoki pijackie i mówił, że musi się schować – relacjonowała. I dodała, że Remigiusz P. miał problemy z alkoholem i narkotykami. Potwierdziła, że 43-latek znęcał się nad nią i rodziną. – Chciał zabić córkę i groził jej, jak miała sześć lat – odpowiadała. Sędzia Tomasz Pietrzak próbował dociec, dlaczego kobieta nie założyła wtedy u śledczych sprawy o znęcanie się. – Nikt mnie wtedy o tym nie informował – przyznała wprost. Opisała też, że jej syn, kiedy wypił alkohol, to wówczas stawał się agresywny, zaś gdy nie pił – był dobrym, grzecznym i kochającym synem. Jak mówiła, nic nie wskazywało na to, że może dojść do tragedii. – Nie spodziewała się, że coś takiego może się stać – zeznała.

Biegłe z Zakładu Medycyny Sądowej potwierdziły, że przyczyną śmierci 43-letniego mężczyzny były obrażenia na skutek uderzeń pięścią i kopania nogami, ale nie były w stanie jednoznacznie ustalić, ile tych uderzeń było. Jednocześnie sąd nie zgodził się z wnioskiem adwokata Remigiusza P., który chciał uchylenia tymczasowego aresztu wobec 23-latka. Ten został mu przedłużony o kolejny miesiąc – do 2 lipca. Przychylono się za to do innego wniosku obrońcy – o przesłuchanie biegłych psychologa i psychiatry.

Kolejną rozprawę wyznaczono na 7 czerwca. Nie jest wykluczone, że już wtedy może dojść nawet do mów stron.


Powiązane treści