Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Szczegóły wyników konsultacji inwestycyjnych: Górą bulwary nad Brdą i Nakielska, jest też kilka niespodzianek

Dodano: 02.06.2021 | 15:02

Na zdjęciu: Wyniki konsultacji w sprawie kolejności inwestycji zaprezentowali prezydent Rafał Bruski i przewodnicząca rady miasta Monika Matowska.

Fot. BB

Kolejne etapy rewitalizacji bulwarów nad Brdą zostały uznane przez mieszkańców biorących udział w konsultacjach w sprawie kolejności inwestycji za priorytetowe zadanie miasta. Zadanie zdobyło prawie 5 tysięcy głosów, wyprzedzając rozbudowę Nakielskiej i rewitalizację Kanału Bydgoskiego. W czołówce zestawienia znalazły się głównie zadania związane z rekreacją – zaskoczeniem są słabe wyniki inwestycji dotyczących Fordonu.

W prowadzonym od końca marca do końca maja plebiscycie wzięło udział ponad 17 tysięcy bydgoszczan. Jak podkreślały władze miasta, został on zorganizowany z uwagi na pogarszającą się sytuację finansową samorządów w związku z epidemią koronawirusa i działaniami rządu. – Postawiliśmy przed mieszkańcami takie zadanie, jakie mamy co roku – tłumaczył prezydent Rafał Bruski podczas środowej konferencji prasowej. I dodał, że było ono trudne, ale wyniki konsultacji mają być pomocne przy podejmowaniu decyzji budżetowych. – Będziemy szanować priorytety mieszkańców – obiecał prezydent. Ale też przypomniał, że jeżeli na zadanie, które otrzymało mniej głosów, ratusz pozyska zewnętrzne dofinansowanie, to jego realizacja nastąpi szybciej.

Następnie przewodnicząca rady miasta Monika Matowska odsłoniła tablicę przedstawiającą zadanie, które uzyskało największą przychylność głosujących bydgoszczan. Okazało się, że za priorytetową uznali oni dalszą rewitalizację nabrzeży Brdy, na którą oddano 4866 głosów. – Od dawna uznaje się Bydgoszcz za miasto wody. Mieszkańcy też tak uważają i zdecydowali, że bulwary mają być naszą pierwszą kluczową inwestycją. Jest to zadanie, które może służyć wszystkim mieszkańcom – dodała Matowska.

Jak podkreślił prezydent Bydgoszczy, pierwszym odcinkiem bulwarów poddanym rewitalizacji będzie odcinek od mostu Bernardyńskiego do Pomorskiego, gdyż przygotowania do tego etapu inwestycji są najbardziej zaawansowane. Jeszcze w tym roku rozpocznie się przebudowa fragmentu od mostu Bernardyńskiego do ulicy Uroczej: obecnie trwa uzyskiwanie ostatnich pozwoleń. – Kolejne dwa odcinki to fragment w rejonie ulicy Żeglarskiej, ale od strony Okola – na prawym brzegu Brdy. Rozpoczęliśmy też rozmowy z firmą Budlex, czyli nowym właścicielem terenu przy Królowej Jadwigi. Tam także zostanie poprowadzona ścieżka przy rzece – wyjaśniał.


Czytaj więcej o inwestycji Budlexu przy Królowej Jadwigi


Prezydent wspomniał także o odcinku bulwarów od mostu Pomorskiego w stronę Brdyujścia. – W ramach budżetu obywatelskiego wygrała propozycja udrożnienia brzegu – przypomniał. Grunty przy rzece wymagają jednak uregulowania struktury własnościowej, m.in. przejęcia niektórych działek od Skarbu Państwa, o co obecnie zabiega miasto. – Istotna będzie też rola Wód Polskich, czyli państwowej instytucji, która także odpowiada za nabrzeże. Liczę na wsparcie i współfinansowanie inwestycji. Jeśli się uda, to będziemy w stanie rewitalizować bulwary dwa razy szybciej – argumentował.

Bruski dodał, że na najbliższej sesji rady miasta zastępca prezydenta miasta Michał Sztybel przedstawi aktualny stan przygotowań miasta do realizacji inwestycji poddanych pod konsultacje. – Chcemy je wszystkie zrealizować, ale to, czy nam się uda, zależy od sytuacji finansowej Bydgoszczy. A ona jest dynamiczna i zmienia się, ale w złą stronę – dodał Bruski, podkreślając, że reformy w ramach „Polskiego Ładu” mają sprawić, że miasto straci kolejne sto milionów złotych.




Kolejne miejsca na podium plebiscytu zajęły zadania dotyczące zachodniej części miasta: rozbudowa ulicy Nakielskiej (4680 głosów) i rewitalizacja Kanału Bydgoskiego (4593). Ponad cztery tysiące głosów zdobyło także zwiększenie środków na budowę infrastruktury rowerowej – to zadanie znalazło się na czwartym miejscu. Jak można zauważyć, mieszkańcy postawili na inwestycję związane z rekreacją i spędzaniem wolnego czasu w otoczeniu przyrody, a osiedla takie jak Okole, Wilczak, Miedzyń, Prądy czy Osowa Góra zmobilizowały się do walki o bliskie im projekty.

Szczegóły wyników konsultacji inwestycyjnych: Górą bulwary nad Brdą i Nakielska, jest też kilka niespodzianek

Zobacz również:

Więcej o nabrzeżach Brdy i Kanału Bydgoskiego

Dowodem na popularność zadań rekreacyjnych są kolejne pozycje w rankingu. Na 5. miejscu znalazła się budowa miejskich kąpielisk (3498 głosów), a na 7. – odbudowa kolejki wąskotorowej w Myślęcinku i budowa biegunarium (3499 głosów). Te zadania przedzieliła rozbudowa trasy W-Z; inwestycję, której łączny koszt szacuje się na miliard złotych, wybrało 3457 bydgoszczan. Ten wynik może dziwić, gdyż wielu obserwatorów życia miejskiego przewidywało, że rozbudowa  zajmie czołowe lokaty w plebiscycie, a nawet będzie faworytem do zajęcia pierwszego miejsca.

Pierwszą dziesiątkę plebiscytu zamknęły: budowa kładki przy Trasie Uniwersyteckiej (3378 głosów), rozbudowa stadionu Polonii (3029 głosów) i zwiększenie środków na utwardzanie gruntówek (2955 głosów). Dość niska pozycja rozbudowy obiektu na Sportowej – mimo mobilizacji środowisk związanych z klubem -zaskoczyła także przedstawicieli ratusza, jednak jak przyznał Rafał Bruski kibice Polonii, tak jak wielu mieszkańców, miało dylemat, na co oddać swoje głosy: zwłaszcza jeśli chcieli oni też wesprzeć na przykład rozbudowę ulicy Nakielskiej czy wspomniane utwardzanie gruntówek. To zadanie także jednak nie zyskało przewidywanej przez wielu popularności.

11. miejsce w plebiscycie zajęła budowa Zachodniej Pierzei Starego Rynku (2051 głosów). Menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk podziękował wspierającym ten projekt, dodając, że wynik jest podstawą do dalszej, ożywionej dyskusji o zagospodarowaniu Starego Rynku i popularyzacji historii Bydgoszczy. – Temat wymaga ogromu pracy u podstaw i edukacji. Dobrze, że udało się stworzyć spore, aktywne i świadome grono zwolenników zachodniej pierzei rynku, a to przecież inwestycja do której można włączyć m.in. środki prywatne – skomentował. Tuż za pierzeją uplasował się basen na osiedlu Leśnym (1952 głosy).

Słaby rezultat, mimo liczebności mieszkańców, uzyskały dwa projekty dotyczące Fordonu. Za przekształceniem Centrum Kultury Fordon głosowało 1743 mieszkańców, a za rewitalizacją Parku Akademickiego – 1640. Te wyniki zaskoczyły urzędników i społeczników. Na ostatnim miejscu, zgodnie z przewidywaniami, uplasowała się budowa basenu rehabilitacyjnego na Szwederowie.

Jest na pewno kilka niespodzianek: in plus i in minus, ale z demokracją się nie dyskutuje – krótko skomentował wyniki prezydent Bruski. Łączna liczba głosów (46 tysięcy) i głosujących (nieco ponad 17 tysięcy) była spodziewana przez ratusz, ale patrząc na całkowitą liczbę mieszkańców, nie cieszyły się one szczególną popularnością.

Błażej Bembnista