Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 5 • L 5
3C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
2C
Nd
0C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCISzczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży wpłyną na zmiany w Bydgoszczy
06.07.2016 | 13:09

Szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży wpłyną na zmiany w Bydgoszczy

Lotnisko, kolej, trasa tranzytowa - je szczególnie należy wiązać z lipcowymi wydarzeniami.

Na zdjęciu: Drobna korekta w rozkładzie jazdy wiązać się będzie ze ŚDM.

Fot. Stanisław Gazda

Chociaż nasze miasto leży z dala od centrum lipcowych wydarzeń, to jednak i tu da się odczuć skutki zmian, zwłaszcza komunikacyjnych, wprowadzonych w związku zarówno ze Szczytem NATO,  jak też ze Światowymi Dniami Młodzieży.

Pierwsze zmiany, które już obowiązują, to przywrócona kontrola na polskich granicach, jaką jest także bydgoskie lotnisko. Przez najbliższy miesiąc osoby, które będą przylatywać lub przyjeżdżać do Polski – również nasi rodacy – muszą mieć przy sobie dowód lub paszport. Pozostali nie powinni  zapominać o wizach.

Kontrola będzie w szczególności dotyczyła lotów wewnętrznych, takich jak np. loty z Frankfurtu. Kontrole na granicy wewnętrznej prowadzone będą wyrywkowo, wobec wytypowanych osób, dlatego pasażerowie lądujący w Bydgoszczy, nie muszą obawiać się dłuższego oczekiwania.

Pasażerowie którzy przylecą do Bydgoszczy i zamierzają skorzystać z lotów na terenie Polski, podlegają kontroli jedynie na pierwszym docelowym lotnisku (a więc w Bydgoszczy), gdzie trzeba będzie okazać dokumenty uprawniające do przekroczenia granicy.

W stanie gotowości jest Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, który zajmuje się koordynacją działania służb. Przygotowane są specjalne plany, które zostaną wdrożone w razie jakichkolwiek wypadków. Wszystkie jednostki, które uczestniczą w zabezpieczeniu medycznym mają kierunkowe zadania na rzecz tych dwóch imprez: Szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży.

W związku z tymi ostatnimi – WĘZEŁ  „BYDGOSZCZ POŁUDNIE” – WYPALENISKA – PRZYŁUBIE – TORUŃ /WĘZEŁ „TORUŃ  POŁUDNIE” zostały wprowadzone przez Główną Dyrekcję Dróg i Autostrad do wykazu dróg rekomendowanych dla uczestników Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Tam należy liczyć się ze wzmożonym ruchem.

Zmiany dotyczą także podróży pociągami. W dniach 24 lipca – 1 sierpnia nie będzie kursował pociąg TLK Przybyszewski relacji Warszawa Wschodnia – Bydgoszcz Główna (przez Inowrocław). Zaś od 25 lipca – 2 sierpnia zawieszona będzie relacja odwrotna.

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się w najbliższy piątek i sobotę. Spodziewanych jest 58 delegacji z całego świata, w tym 28 z państw NATO. Natomiast na Światowe Dni Młodzieży mogą przyjechać nawet 2 mln ludzi z całego świata. 27 lipca do Krakowa przyleci Papież Franciszek.


Powiązane treści