Bydgoszcz
7C
Niebo głównie zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 8 • L 6
9C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
11C
Sr
12C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaSzef klubu Lewicy mówił o środkach unijnych, które mogą trafić do Polski i regionu. „770 miliardów mogą być dla Polski drugim planem Marshalla”
Krzysztof Gawkowski
29.04.2021 | 14:46

Szef klubu Lewicy mówił o środkach unijnych, które mogą trafić do Polski i regionu. „770 miliardów mogą być dla Polski drugim planem Marshalla”

Na zdjęciu: Konferencja prasowa szefa klubu Nowej Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego odbyła się na placu przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim.

Fot. Szymon Fiałkowski

W najbliższy wtorek (4 maja), sejm ma głosować nad przyjęciem Krajowego Planu Odbudowy. Na ten temat mówił także podczas konferencji prasowej przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim poseł Lewicy.

Krzysztof Gawkowski podczas dzisiejszego (29 kwietnia) briefingu mówił, że uzgodniony i zaproponowany przez Lewicę konspekt Krajowego Planu Odbudowy zostanie wdrożony. – Lewica zgodziła się na współpracę z rządem w tej jednej ważnej sprawie dla Polek i Polaków – budowie odpowiedzialności za państwo i odpowiedzialności za to, by środki w wysokości 770 miliardów złotych do Polski trafiły – powiedział polityk Lewicy.

Szef klubu parlamentarnego Nowej Lewicy dużo mówił o tym, na jakich rzeczach najbardziej zależało formacji w ramach KPO. Jedną z nich była kwestia mieszkań na wynajem. – 75 tysięcy mieszkań na wynajem. To jest skok cywilizacyjny dla polskich rodzin, tj. 300 tys. ludzi, którzy otrzymali nowe mieszkania – wymieniał i dodał, że drugą z kwestii były środki finansowe, które mają trafić do szpitali powiatowych. Gawkowski mówił także o kulisach negocjacji z politykami formacji rządzącej. – Lewica jasno powiedziała rządowi, że pieniądze, które będą trafiały tutaj do Polski, muszą być monitorowane i odpowiednio nadzorowane – zaznaczył i zapowiedział, że powołany zostanie specjalny komitet monitorujący, w skład którego wejdą przedstawiciele władz samorządowych, sejmiku województwa oraz związków zawodowych.

W ocenie Gawkowskiego, pozyskanie tak dużych środków z Unii Europejskiej w ramach KPO oznaczać będzie możliwość przeprowadzenia wielu inwestycji w takich miastach, jak m.in. Bydgoszcz czy Inowrocław i Tuchola. To m.in. kwestia budowy mieszkań dla rodzin, a szpitale w regionie będą miały środki finansowe na pozyskanie nowych medyków czy zakup dodatkowego sprzętu. Przypomniał, że podział środków będzie w okresie siedmioletnim. – Województwo będzie mogło otrzymać pieniądze w różnym wymiarze na różne elementy, bo do tej pory nie było mowy o 75 tysiącach mieszkań. Bydgoszcz czy Inowrocław będą mogły je budować w ramach tego programu – wymieniał. Gawkowski przekazał również, aby w ramach tych środków zająć się ponownie kwestią oczyszczenia terenów pozachemowskich.

Polityk odniósł się także do głosów krytyki, jakie pojawiły się ze strony innych formacji opozycyjnych po tym, jak Lewica zdecydowała się poprzeć Krajowy Plan Odbudowy. – Lewica nigdy nie współpracowała i nie będzie współpracowała z PiS-em w ramach żadnej koalicji – deklarował Gawkowski i dodawał: – Są sprawy ważne dla Polaków, które nie powinny być obaczone politykierstwem, a racją stanu. Tą racją stanu są miliardy złotych, chociażby w inwestycje dotyczące Polski regionalnej i ponad 770 mld zł, które mogą być dla Polski drugim planem Marshalla. W jego ocenie, mówienie o odrzuceniu tych pieniędzy, to zła strategia. W jego ocenie, region tylko w pierwszych trzech latach mogłoby otrzymać z KPO ok. 20-30 miliardów złotych. – Wyobraźcie sobie, że te pieniądze odrzucamy. I mówimy – 30 mld nie w ramach tego, że nie lubimy Kaczyńskiego – zaznaczał. W ocenie szefa klubu Lewicy, formacja nie może pozwolić na to, żeby została zapamiętana przez pryzmat odrzucenia największego planu pomocy.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
adam
adam
5 miesięcy temu

a więc 20 czy 30 mld zł /subtelna różnica/ i gdzie jest to zapisane .Ile zgarnie wasz nowy koalicjant wielebny z Torunia . 20 z 770 mld coś cienko PRZEGRALIŚCIE

Powiązane treści