Szkoła na Wyżynach bez barier. Miasto otrzymało dofinansowanie na inwestycję
Dodano: 05.10.2022 | 13:12Na zdjęciu: W ramach inwestycji zamontowana zostanie nowa winda oraz elementy ułatwiające poruszanie się po ZS nr 19 przy Grzymały-Siedleckiego.
Fot. Robert Sawicki/Urząd Miasta Bydgoszczy
Miasto zdobyło dofinansowanie unijne na likwidację barier w szkole integracyjnej na Wyżynach. W ramach inwestycji zamontowana zostanie nowa winda oraz elementy ułatwiające poruszanie się po ZS nr 19 przy Grzymały-Siedleckiego. W Bydgoszczy trwają też inne zadania, które uwzględniają potrzeby dzieci z niepełnosprawnościami.
Jak informuje biuro prasowe bydgoskiego ratusza, dofinansowanie wynosi 250 tysięcy złotych, a kolejne 77 tysięcy na inwestycje to wkład własny miasta. – Środki z Programu POWER pozwolą na zwiększenie dostępności w budynku Zespołu Szkół nr 19, w którym mieści się integracyjna szkoła podstawowa oraz integracyjne liceum ogólnokształcące – podkreśla magistrat. Budynek mieści się przy ul. Grzymały – Siedleckiego na Wyżynach.
ZS nr 19 Integracyjnych zyska udogodnienia dla dzieci i młodzieży z różnymi niepełnosprawnościami. Istniejąca w budynku winda jest obecnie wymieniana na nową. W ramach projektu budynek zostanie jeszcze wyposażony w elementy zwiększające dostępność komunikacyjną całej placówki. Planowany jest też zakup map miejsc w formie dotykowej dla osób niewidomych i słabowidzących, pętli indukcyjnych dla osób niedosłyszących czy montaż tabliczek w alfabecie Braille’a. W szkole pojawią się także bezstresowe dzwonki, a progi schodów zostaną zabezpieczone.
ZOBACZ: Tak będzie wyglądała Wojska Polskiego bez kładki dla pieszych. Zmiany nastąpią w 2023 roku
Ratusz podkreśla, że w Bydgoszczy trwają też inne prace związane z przystosowywaniem obiektów szkolnych do potrzeb dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. – Przy ul. Gałczyńskiego 23 powstaje druga siedziba Ośrodka dla Dzieci z Autyzmem. W ramach pierwszego etapu prac powstało przedszkole specjalne, do którego uczęszczają już dzieci. Działają w nim 3 czteroosobowe grupy. Sale dla dzieci ze specjalnymi potrzebami są wszechstronne, z minimalną ilością bodźców. W ośrodku znajduje się dodatkowa sala zabaw oraz w pełni wyposażona sala integracji sensorycznej. Dzieci mogą korzystać z łóżka wodnego, światłowodów, mat do masażu i mat dotykowych – wymieniają urzędnicy.
W ramach drugiego etapu dostosowane zostaną sale dydaktyczne na pierwszym piętrze oraz na poziomie -1. Obecnie trwa przygotowywanie dokumentacji projektowej, która umożliwi uzyskanie pozwolenia na budowę. Łączny koszt wszystkich prac szacowany jest na 1,2 mln zł. Urząd miasta zwraca też uwagę, że nowy basen na Miedzyniu – „Łabędź” – będzie wyposażony w tuleje z jednym podnośnikiem samobieżnym dla osób niepełnosprawnych. – Podobne urządzenia znajdują się m.in. na basenie Piąta Fala na Kapuściskach – informuje biuro prasowe UMB.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Bydgoscy policjanci zabezpieczyli pół kilograma narkotyków. W sprawę zamieszana jest… 14-latka