Bydgoszcz
17C
Słonecznie
45% wilgotność
Wiatr: 7km/h SSE
H 17 • L 17
21C
Pon
21C
Wt
19C
Sr
16C
Czw
17C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiSzlifierki – narzędzia, których nie powinno zabraknąć w przydomowym garażu
22.04.2021 | 13:17

Szlifierki – narzędzia, których nie powinno zabraknąć w przydomowym garażu

Na zdjęciu: Szlifierki to zautomatyzowane narzędzia, które służą do wygładzania i opracowywania różnych materiałów.

Fot. mat. autora

Drobne usterki, remont, czy chęć renowacji mebli sprawiają, że zaczynamy myśleć o narzędziach, które ułatwią wykonywanie zamierzonych prac. Znacznie lepiej jednak niż te tradycyjne sprawdzają się tzw. elektronarzędzia, które pozwalają zaoszczędzić czas i energię. Należą do nich m.in. szlifierki – zobacz, które z nich dobrze jest mieć wśród swoich zasobów.

Rodzaje szlifierek

Szlifierki to zautomatyzowane narzędzia, które służą do wygładzania i opracowywania różnych materiałów. Szybka praca urządzenia sprawia, że można precyzyjnie oczyścić lub pozbawić nierówności dane tworzywo, co oczywiście jest zależne od rodzaju szlifierki. Wyróżnić można modele kątowe, które służą głównie do cięcia i polerowania, szlifierki taśmowe, których głównym zadaniem jest wygładzanie lub oczyszczanie dużych powierzchni, oraz obrabiarki walcowe, z których wsparciem można nadać materiałom pożądaną grubość. Wskazuje się także podział obejmujący szlifierki oscylacyjne działające dzięki ruchom stopy zakończonej materiałem ściernym oraz modele mimośrodowe, których główną zaletą jest precyzyjne działanie.

Czym się kierować wybierając szlifierkę?

Podobnie jak w przypadku wszystkich elektronarzędzi wybierając szlifierki, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich moc. Najbardziej uniwersalne są szlifierki taśmowe, które znajdą zastosowanie zarówno w przypadku drewna, jak i też metalu. Dzięki obracającej się taśmie zakończonej papierem ściernym możliwe jest wykonanie wielu zadań – oczyszczenie płaskich powierzchni, czy też pozbawienie materiałów nierówności i wyrównanie ubytków. Wybierając modele dla siebie, należy wziąć też pod uwagę sposób zasilania. Oprócz propozycji elektrycznych na uwagę zasługują także te, zwane pneumatycznymi, które charakteryzują się cichszym działaniem. Kupując szlifierki taśmowe, trzeba uważnie przyjrzeć się samym taśmom – im szybciej pracują, tym lepsze można osiągnąć rezultaty. Znaczenie ma także ich rozmiar – większe gabaryty oznaczają szybszą i bardziej efektywną pracę.

Z pomocą szlifierek można jednak nie tylko wygładzać i wyrównywać. Modele ręczne umożliwiają większy zakres prac nawet w trudno dostępnych miejscach, natomiast stacjonarne zapewniają większą wygodę użytkowania i lepszą stabilizację. Dobrze jest zwrócić uwagę na kształt narzędzia – jeśli zamierzamy z niego regularnie korzystać, powinno dobrze leżeć nam w ręce. Istotna jest także możliwość regulacji położenia, dzięki czemu z łatwością użyjemy szlifierki do obróbki materiałów o różnej objętości. Jeśli zależy nam na komforcie, warto rozważyć modele wyposażone w pojemnik na pył, dzięki czemu unikniemy zabrudzenia przestrzeni w trakcie pracy.


Podobne wpisy

Powiązane treści