Bydgoszcz
-14C
Słonecznie
78% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H -12 • L -16
-11C
Pon
1C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
2C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kultura„Szopki krakowskie” w cyklu „Piękna nasza Polska cała” [ZDJĘCIA]
DSC_1858 (Copy)
15.12.2017 | 12:07

„Szopki krakowskie” w cyklu „Piękna nasza Polska cała” [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Tradycyjne szopki krakowskie.

Fot. Nadesłane

Cykl „Piękna nasza Polska cała” poświęcony jest prezentacji tradycji i zwyczajów różnych obszarów etnograficznych. Na początek szopki krakowskie. Wystawa, czynna do 10 stycznia 2018 r. jest pierwszym wydarzeniem nowego cyklu poświęconego prezentacji tradycji z terenu całej Polski.

Tradycyjna szopka krakowska, która powstała pod koniec XIX w., była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym, z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Z czasem amatorów odgrywających scenki  zastąpiono poruszanymi mechanicznie figurkami. Figurki te są wyrzeźbione lub ulepione z modeliny czy gipsu. Tradycyjnie szopki upamiętniają narodzenie Chrystusa, dlatego w każdej z nich znajdziemy całą Świętą Rodzinę: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa. Najczęściej towarzyszą im aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta. Krakowskie szopki prezentują dodatkowo sceny z postaciami historycznymi (królami, bohaterami narodowymi i zasłużonymi) oraz legendarnymi (np. Trębaczem, Panem Twardowskim, Lajkonikiem). W niektórych umieszcza się postaci w tradycyjnych strojach ludowych: krakowskich i góralskich, a także znane osobistości, np., papieża Jana Pawła II.

Szopki prezentują architekturę najważniejszych, najbardziej interesujących i najpiękniejszych zabytków Krakowa. Wszystkie zwyczajowo posiadają wieże – zazwyczaj wzorowane na wieży wyższej kościoła Mariackiego zwieńczonej koroną (często w jej oknie widoczny jest trębacz odgrywający hejnał) lub na wieżach katedry na Wawelu czy wieży Ratuszowej. Uzupełnieniem wież często są elementy Zamku Królewskiego na Wawelu, czy też zachowanych budowli obronnych: okrągłej fortecy – Barbakanu i jednej z siedmiu istniejących niegdyś bram wjazdowych do miasta – Bramy Floriańskiej.

Wernisaż wystawy dzisiaj (15 grudnia) godz. 17:00, Salon Hoffman KPCK, pl. Kościeleckich 6 w Bydgoszczy. Wstęp wolny.

Po wernisażu, o godz. 18:00 wykład “Bóg się rodzi! Motyw Narodzenia Pańskiego w malarstwie”. Doktor Mateusz Soliński z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy zaprezentuje wielowiekową tradycję obrazowania Narodzenia Chrystusa w szerokim kontekście przemian kulturowych, jakie dokonywały się od wczesnego średniowiecza do końca XX stulecia.


Podobne wpisy

Powiązane treści