Bydgoszcz
0C
Lekkie opady śniegu
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h SW
H 1 • L 0
1C
Pon
1C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCISzpital im. dr Jana Biziela: „Do 15 stycznia zapewnimy ciągłość pracy wszystkich oddziałów”
Akcja protestacyno-edukacyjna lekarzy_SG (7)
29.12.2017 | 12:51

Szpital im. dr Jana Biziela: „Do 15 stycznia zapewnimy ciągłość pracy wszystkich oddziałów”

Na zdjęciu: Lekarze-rezydenci obstają przy protestach. Normalny tok pracy szpitala zależeć będzie od ich decyzji.

Fot. Stanisław Gazda

„W odpowiedzi na pytania dotyczące przewidywanej sytuacji w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy po 1 stycznia 2018 r., informuję, że po uwzględnieniu faktu wypowiedzenia przez część lekarzy rezydentów klauzul OPT-OUT, udało się stworzyć grafik dyżurów, który do 15 stycznia 2018 r. zabezpiecza ciągłość pracy wszystkich oddziałów, również w tzw. trybie dyżurowym”. Komunikat tej treści przysłała m.in. do naszej redakcji Kamila Wiecińska, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy.

Klauzulę opt-out, pozwalającą na zatrudnianie lekarzy w wymiarze przekraczającym ustawowe 48 godzin pracy tygodniowo ma jak dotąd podpisaną 85 ze 108 rezydentów szpitala. To głównie najczęściej oni dyżurują na oddziałach ratunkowych czy w szpitalnych izbach przyjęć. Jednocześnie 58 z nich w ostatnich tygodniach tę klauzulę wypowiedziało. Sytuacja jest bardzo trudna, więc…

Jeśli po 15 stycznia 2018 roku nic się nie zmieni, nie jesteśmy w stanie zadeklarować, że szpital będzie pracował tak płynnie jak dotąd – powiedziała Wiecińska.

Rezydenci podkreślają, że wypowiedzenie klauzuli opt-out ma na celu wywarcie nacisku na rząd, by spełnił ich postulaty. Oczekują przede wszystkim podniesienia nakładów na ochronę zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w ciągu trzech najbliższych lat oraz wzrostu wynagrodzenia rezydenta do poziomu 1,05 proc. średniej krajowej, z perspektywą podwyżki do poziomu 1,5 proc. średniej krajowej do 2019 r.


Powiązane treści