Bydgoszcz
13C
Słonecznie
73% wilgotność
Wiatr: 4km/h E
H 14 • L 11
15C
Wt
14C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
17C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCISzpital Jurasza wykonuje szybkie testy na koronawirusa. Wynik jest znany po trzech godzinach
szpital jurasza Bydgoszcz
09.04.2020 | 16:47

Szpital Jurasza wykonuje szybkie testy na koronawirusa. Wynik jest znany po trzech godzinach

Na zdjęciu: Szpital Jurasza dysponuje urządzeniem do wykonywania szybkich testów na koronawirusa.

Fot. Szymon Fiałkowski

Zakład Mikrobiologii Klinicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza rozpoczął wykonywanie szybkich testów wykrywających obecność koronawirusa. Ich wyniki są dostępne już po trzech godzinach.

Aparat BD MAX umożliwia jednoczasową ocenę występowania materiału genetycznego koronawirusa w 24 próbkach klinicznych, a ostateczny wynik dla pierwszych próbek jest znany już po trzech godzinach. Badania wykonywanie są w o godz. 8:00, 10:30, 13:00, 15:30, 17:30 i 19:30. W każdej z tych sesji badane są po 24 próbki. Przypomnijmy, że czas oczekiwania na wyniki testu był od początku przywoływany jako jeden z największych problemów w czasie pandemii. W pierwszych tygodniach po wystąpieniu koronawirusa w Polsce zdarzało się, że rezultat badania był znany dopiero po trzech dniach. Dlatego wraz z rozwojem pandemii konieczne było przyspieszenie tempa badań.


Koronawirus w województwie kujawsko-pomorskim: Dane, tabele i wykresy


Urządzenie, którym dysponuje szpital Jurasza posiada niezbędną certyfikację i jest aktualnie jednym z najszybszych w Polsce narzędzi służących do całkowicie zautomatyzowanego wykrywania obecności  kwasu rybonukleinowego koronawirusa 2019-nCoV, które jednocześnie pozwala na zachowanie bezpieczeństwa w laboratorium oraz bardzo wysokiej czułości i swoistości wyników. Wykrywanie dokonywane jest za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy DNA z jednoczesną analizą ilości produktu w czasie rzeczywistym.  Metoda ta wraz z wykorzystaniem platformy jako narzędzia do jednoczesnej ekstrakcji RNA wirusów umożliwiają zminimalizowanie kontaktu personelu z potencjalnie zakaźnym materiałem klinicznym.

Według danych na środę, 8 kwietnia w województwie kujawsko-pomorskim przebadano 5419 próbek. Zakażonych zostało 277 osób.  Szczegółowe dane i wykresy możecie Państwo znaleźć w arkuszu przygotowanym przez naszą redakcję.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści