Bydgoszcz
9C
Słonecznie
61% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 9 • L 9
8C
Pt
10C
Sob
15C
Nd
20C
Pon
22C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCISzpitale w Bydgoszczy w stanie podwyższonej gotowości. Imprezy masowe odwoływane są w całym kraju
09.03.2020 | 19:47

Szpitale w Bydgoszczy w stanie podwyższonej gotowości. Imprezy masowe odwoływane są w całym kraju

Na zdjęciu: Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Jerzy Kasprzak przypomnial, jak chronić się przed koronawirusem

Fot. KPUW

W województwie kujawsko-pomorskim wciąż nie odnotowano przypadku zakażenia koronawirusem. Szpitale funkcjonują jednak w stanie podwyższonej gotowości, a organizatorom imprez skupiających większe grupy uczestników rekomenduje się ich odwołanie.

Narada Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbyła się w Torunia w poniedziałek rano. – Najważniejsza informacja po weekendzie jest bardzo dobra. Nadal w naszym województwie nie mamy stwierdzonego zakażenia koronawirusem. Do tej pory przebadano 26 osób,  z tego 22 próbki są negatywne, a 4 w trakcie badania. W tej chwili na terenie województwa jest hospitalizowanych 6 osób, kwarantanną jest objętych 75 osób, a 180 czynnym nadzorem epidemiologicznym – wyliczał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Sytuacja zmienia się jednak z godziny na godzinę. Obecnie w kraju potwierdzono 17 przypadków koronawirusa.

Cztery szpitale na terenie województwa postawiono w stan podwyższonej gotowości. Są to: Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy przy ul. Św. Floriana 12, Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy przy ul. Seminaryjnej 1, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Toruniu przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera oraz Oddział Obserwacyjno-Zakaźny  w Nowym Szpitalu Sp. z o.o. w Świeciu. – W przygotowaniu są kolejne trzy szpitale w Grudziądzu, Włocławku i Inowrocławiu. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, będą włączone do systemu – informuje rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól.

Zobacz również:

Wywiad z dr. Pawłem Rajewskim, wojewódzkim konsultantem do spraw chorób zakaźnych

Stan podwyższonej gotowości oznacza m.in. poszerzenie bazy łóżkowej, wstrzymanie zaplanowanych wcześniej przyjęć i przyjmowanie wyłącznie pacjentów znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, a także zabezpieczenie personelu medycznego do udzielania świadczeń zdrowotnych i pozostawanie w stałej gotowości do przyjmowania z możliwością izolacji pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

Wojewoda rekomenduje także o odwoływanie imprez międzynarodowych oraz imprez z udziałem dzieci. – Myślę, że warto zachować środki ostrożności i nie ryzykować zdrowia naszych mieszkańców – powiedział Bodanowicz. O odwoływanie imprez masowych zaapelował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Podobną rekomendację wydał Główny Inspektor Sanitarny. Na razie odwołano już liczne wydarzenia w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Gdańsku.

Szef rządu na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poinformował też o wprowadzeniu kontroli sanitarnych na granicy z Niemcami i Czechami. Sprawdzani będą przede wszystkim pasażerowie podróżujący autobusami i busami. Kontrole mają być też prowadzone w pociągach i portach. Od jutra mają pojawić się też na wschodniej granicy kraju.

Po zakończeniu poniedziałkowej narady Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Jerzy Kasprzak przypomniał, jak chronić się przed koronawirusem i jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia. – Przede wszystkim higiena: mycie rąk wodą i mydłem oraz higiena kaszlu i kichania. Istotne, aby gdy mamy kaszel i podwyższoną temperaturę, najpierw skontaktować się telefonicznie z przychodnią, a nie przychodzić osobiście. Dzięki służbom sanitarnym, które od stu lat potrafią sobie radzić z chorobami zakaźnymi, to teraz też poradzimy sobie z koronawirusem – zapewnił Kasprzak.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści