Bydgoszcz
27C
Słonecznie
36% wilgotność
Wiatr: 6km/h SE
H 27 • L 27
22C
Sr
16C
Czw
13C
Pt
12C
Sob
12C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCISzpitale w regionie z dodatkowymi pieniędzmi. Trafi do nich przeszło 100 milionów złotych
22.12.2017 | 16:15

Szpitale w regionie z dodatkowymi pieniędzmi. Trafi do nich przeszło 100 milionów złotych

Między wszystkie oddziały NFZ zostanie podzielony miliard złotych.

Na zdjęciu: Poseł Tomasz Latos, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i prezes NFZ Elżbieta Kasprowicz podczas konferencji w Urzędzie Wojewódzkim.

Fot. Szymon Fiałkowski

Kwota miliarda złotych za nadwykonania w okresie 2008-2016 r. zostanie rozdzielona między wszystkie wojewódzkie ośrodki Narodowego Funduszu Zdrowia. Do Kujaw i Pomorza trafi ponad 100 mln zł.

Nasze województwo za nadwykonania w tym roku zapłaciło kwotę 323 milionów złotych. Dzięki dodatkowym środkom finansowym, Kujawsko-Pomorskie mogło spłacić także także te nadwykonania, za które nie uiszczono opłat od 2006 roku. – To bardzo dobre informacje w obszarze służby zdrowia – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który powtórzył także deklarację wzrostu nakładu świadczeń na służbę zdrowia. – Wzrost rozpocznie się już w 2018 roku – zapewnił. Przypomnijmy, że zgodnie z deklaracją rządu do 2025 roku, ma być wydawane 6% Produktu Krajowego Brutto na służbę zdrowia.

– Musimy regulować zaległości, jakie w służbie zdrowia w naszym kraju panowały od wielu lat. Mam satysfakcję, że duża część tych środków trafi do szpitali w naszym regionie – mówił Tomasz Latos, który jest członkiem sejmowej komisji zdrowia. Jak przyznał, problem finansowania nadwykonań istniał od wielu lat. – Kiedy byłem szefem komisji zdrowia, wpływały do mnie wnioski w sprawie nadwykonań, również w sprawach związanych z procedurami ratującymi życie – dodawał poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Prezes Kujawsko-Pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Elżbieta Kasprowicz przytaczała też dane: – Rośnie nam koszt leczenia osób powyżej 65 roku życia. Jest on prawie trzykrotnie wyższy od leczenia pozostałych. Środki finansowe trafiły do 27 z 30 szpitali w regionie – dodała prezes Kasprowicz. Jak przekazała, najwięcej środków otrzymały placówki w Grudziądzu i Toruniu, które muszą także spłacić ugody (skierowane były przeciwko szpitalom procesy sądowe). – Jeden pozew przeciwko placówce był dzielony na przynajmniej kilkanaście postępowań – podkreślała szefowa NFZ w regionie.


Powiązane treści