Bydgoszcz
-1C
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h WSW
H 1 • L -2
9C
Sr
4C
Czw
2C
Pt
2C
Sob
2C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWzrost zakażeń koronawirusem na Kujawach i Pomorzu. Szpitale w województwie otrzymują nowy sprzęt
09.10.2020 | 12:24

Wzrost zakażeń koronawirusem na Kujawach i Pomorzu. Szpitale w województwie otrzymują nowy sprzęt

Najnowsze statystyki dotyczące zakażeń podało Ministerstwo Zdrowia.

Na zdjęciu: Szpitale w całym województwie otrzymują nowe respiratory. Najwięcej z nich - aż 49 trafi do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.

Fot. Filip Kowalkowski / Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski

145 – tyle respiratorów już trafiło i trafia do szpitali w całym regionie. – Medycznym segmentem marszałkowskiego pakietu antykryzysowego są objęte wszystkie lecznice w województwie. Aparaturę do mechanicznej wentylacji płuc finansujemy placówkom, które zgłosiły na nią zapotrzebowanie – słyszymy w urzędzie marszałkowskim.

 

Jak wylicza rzecznik prasowa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Beata Krzemińska, na warty ponad 130 milionów złotych medyczny segment pakietu antykryzysowego składają się zakupy sprzętu i środków ochrony osobistej dla szpitali, inwestycje modernizacyjne w placówkach oraz zakupy testów przesiewowych dla personelu.

– Do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, który poprzednio funkcjonował jako jednoimienny zakaźny dla chorych z COVID-19, a obecnie przyjmie rolę głównego wojewódzkiego szpitala covidowego (koordynującego) trafia 13 respiratorów – mówi Krzemińska. Najwięcej respiratorów – 49 kupuje Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy. 11 zakupi szpital im. dr. Biziela w Bydgoszczy, a po 10 – bydgoski szpital miejski i szpital im. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku.

Nowy niezbędny sprzęt i ratująca życie aparatura medyczna trafiły także do szpitali m.in. w Grudziądzu, Tucholi, Żninie, Brodnicy, Chełmży czy Mogilnie. – To między innymi karetki transportowe, aparatura analityczna, respiratory, systemy intensywnego nadzoru medycznego, pulsoksymetry, aparatura do wysokoprzepływowej terapii tlenem czy urządzenia do bezpiecznej dekontaminacji pomieszczeń (unieszkodliwiania i usuwania drobnoustrojów z powietrza i powierzchni – red.) oraz aparaty do automatycznej resuscytacji krążeniowej i oddechowej – informuje rzecznik prasowa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Beata Krzemińska przypomina także, że nowa pracownia tomografii komputerowej wyposażona w 64-rzędowy tomograf komputerowy, z systemem archiwizacji i dystrybucji obrazów powstała w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy. – Jest to aparat kontenerowy, czyli zainstalowanym na stałe w specjalnie dla niego stworzonym przez producenta kontenerze medycznym. Takie rozwiązanie zyskuje w trakcie epidemii coraz częstsze zastosowanie, bo pozwala umieścić narzędzie do szybkiej diagnostyki poza budynkiem szpitalnym i praktycznie nie wymaga prac instalacyjnych – opisuje.


CZYTAJ WIĘCEJ: Od 10 października, cała Polska w strefie żółtej. Co to oznacza m.in. dla Bydgoszczy?


Tymczasem w piątek (9 października), Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4 739 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej przypadków – 724 potwierdzono w woj. małopolskim, 521 – w woj. mazowieckim, 490 – śląskim, 436 – wielkopolskim, 388 – pomorskim, 368 – podkarpackim, 363 – łódzkim, 325 – kujawsko-pomorskim, 250 – dolnośląskim, 192 – świętokrzyskim, 185 – lubelskim, 130 – zachodniopomorskim, 117 – podlaskim, 116 – opolskim, 102 – warmińsko-mazurskim i 33 – lubuskim.

Resort przekazał również informację o śmierci kolejnych 52 osób, u których zdiagnozowano zakażenie. 6 z tych zgonów miało miejsce w województwie kujawsko-pomorskim. W Grudziądzu zmarli dwaj mężczyźni w wieku 67 i 74 lat, w Inowrocławiu zmarło dwóch mężczyzn: 63- i 88-latek, w Bydgoszczy zmarł 91-letni mężczyzna, zaś w Świętosławiu (pow. golubsko-dobrzyński) zmarł 54-latek.

Z danych ministerstwa wynika, że od początku pandemii w kraju potwierdzono 116 338 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 2 919 osób, wyzdrowiało 77 875 (minionej doby 1 385). 188 629 osób objętych jest kwarantanną, a 26 716 nadzorem sanitarno-epidemiologicznym. W szpitalach zajętych jest 4 407 łóżek dedykowanych COVID-19, zaś pod respiratorem znajduje się 320 pacjentów. Z informacji resortu zdrowia wynika, że minionej doby w całym kraju zostało przeprowadzonych ponad 21,5 tysiąca testów.

W regionie najwięcej przypadków zakażenia – 31 stwierdzono we Włocławku. – Wśród osób zakażonych jest także 25 osób z Inowrocławia, 24 z powiatu brodnickiego, 22 z pow. inowrocławskiego, 19 z Torunia, 18 z pow. włocławskiego, 17 z Grudziądza, 16 z Bydgoszczy i pow. nakielskiego, 13 z pow. grudziądzkiego, 11 z pow. toruńskiego, 8 z pow. bydgoskiego i lipnowskiego, 7 z pow. mogileńskiego, 6 z pow. aleksandrowskiego, radziejowskiego, wąbrzeskiego, 4 z pow. świeckiego, żnińskiego, 2 z pow. chełmińskiego, rypińskiego, tucholskiego – informuje rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Adrian Mól dodaje, że dane 58 zakażonych osób ustala sanepid. W województwie są także kolejne 23 osoby, które wyzdrowiały.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
4 miesięcy temu

Ciekawe, kto będzie to wszystko obsługiwał skoro brakuje personelu…

qwerty
qwerty
4 miesięcy temu

Dlaczego NFZ płaci co miesiąc pieniądze oddziałom i szpitalom, które regularnie zamykają się na kilka tygodni z powodu przypadków koronawirusa wśród personelu??? W tym czasie inne szpitale zapieprzają za trzech i nikt im za to nie płaci!!!

Powiązane treści