Bydgoszcz
9C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 2km/h N
H 9 • L 7
14C
Wt
10C
Sr
15C
Czw
12C
Pt
14C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIWzrost zakażeń koronawirusem na Kujawach i Pomorzu. Szpitale w województwie otrzymują nowy sprzęt
09.10.2020 | 12:24

Wzrost zakażeń koronawirusem na Kujawach i Pomorzu. Szpitale w województwie otrzymują nowy sprzęt

Najnowsze statystyki dotyczące zakażeń podało Ministerstwo Zdrowia.

Na zdjęciu: Szpitale w całym województwie otrzymują nowe respiratory. Najwięcej z nich - aż 49 trafi do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.

Fot. Filip Kowalkowski / Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski

145 – tyle respiratorów już trafiło i trafia do szpitali w całym regionie. – Medycznym segmentem marszałkowskiego pakietu antykryzysowego są objęte wszystkie lecznice w województwie. Aparaturę do mechanicznej wentylacji płuc finansujemy placówkom, które zgłosiły na nią zapotrzebowanie – słyszymy w urzędzie marszałkowskim.

 

Jak wylicza rzecznik prasowa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Beata Krzemińska, na warty ponad 130 milionów złotych medyczny segment pakietu antykryzysowego składają się zakupy sprzętu i środków ochrony osobistej dla szpitali, inwestycje modernizacyjne w placówkach oraz zakupy testów przesiewowych dla personelu.

– Do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, który poprzednio funkcjonował jako jednoimienny zakaźny dla chorych z COVID-19, a obecnie przyjmie rolę głównego wojewódzkiego szpitala covidowego (koordynującego) trafia 13 respiratorów – mówi Krzemińska. Najwięcej respiratorów – 49 kupuje Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy. 11 zakupi szpital im. dr. Biziela w Bydgoszczy, a po 10 – bydgoski szpital miejski i szpital im. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku.

Nowy niezbędny sprzęt i ratująca życie aparatura medyczna trafiły także do szpitali m.in. w Grudziądzu, Tucholi, Żninie, Brodnicy, Chełmży czy Mogilnie. – To między innymi karetki transportowe, aparatura analityczna, respiratory, systemy intensywnego nadzoru medycznego, pulsoksymetry, aparatura do wysokoprzepływowej terapii tlenem czy urządzenia do bezpiecznej dekontaminacji pomieszczeń (unieszkodliwiania i usuwania drobnoustrojów z powietrza i powierzchni – red.) oraz aparaty do automatycznej resuscytacji krążeniowej i oddechowej – informuje rzecznik prasowa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Beata Krzemińska przypomina także, że nowa pracownia tomografii komputerowej wyposażona w 64-rzędowy tomograf komputerowy, z systemem archiwizacji i dystrybucji obrazów powstała w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy. – Jest to aparat kontenerowy, czyli zainstalowanym na stałe w specjalnie dla niego stworzonym przez producenta kontenerze medycznym. Takie rozwiązanie zyskuje w trakcie epidemii coraz częstsze zastosowanie, bo pozwala umieścić narzędzie do szybkiej diagnostyki poza budynkiem szpitalnym i praktycznie nie wymaga prac instalacyjnych – opisuje.


CZYTAJ WIĘCEJ: Od 10 października, cała Polska w strefie żółtej. Co to oznacza m.in. dla Bydgoszczy?


Tymczasem w piątek (9 października), Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4 739 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej przypadków – 724 potwierdzono w woj. małopolskim, 521 – w woj. mazowieckim, 490 – śląskim, 436 – wielkopolskim, 388 – pomorskim, 368 – podkarpackim, 363 – łódzkim, 325 – kujawsko-pomorskim, 250 – dolnośląskim, 192 – świętokrzyskim, 185 – lubelskim, 130 – zachodniopomorskim, 117 – podlaskim, 116 – opolskim, 102 – warmińsko-mazurskim i 33 – lubuskim.

Resort przekazał również informację o śmierci kolejnych 52 osób, u których zdiagnozowano zakażenie. 6 z tych zgonów miało miejsce w województwie kujawsko-pomorskim. W Grudziądzu zmarli dwaj mężczyźni w wieku 67 i 74 lat, w Inowrocławiu zmarło dwóch mężczyzn: 63- i 88-latek, w Bydgoszczy zmarł 91-letni mężczyzna, zaś w Świętosławiu (pow. golubsko-dobrzyński) zmarł 54-latek.

Z danych ministerstwa wynika, że od początku pandemii w kraju potwierdzono 116 338 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 2 919 osób, wyzdrowiało 77 875 (minionej doby 1 385). 188 629 osób objętych jest kwarantanną, a 26 716 nadzorem sanitarno-epidemiologicznym. W szpitalach zajętych jest 4 407 łóżek dedykowanych COVID-19, zaś pod respiratorem znajduje się 320 pacjentów. Z informacji resortu zdrowia wynika, że minionej doby w całym kraju zostało przeprowadzonych ponad 21,5 tysiąca testów.

W regionie najwięcej przypadków zakażenia – 31 stwierdzono we Włocławku. – Wśród osób zakażonych jest także 25 osób z Inowrocławia, 24 z powiatu brodnickiego, 22 z pow. inowrocławskiego, 19 z Torunia, 18 z pow. włocławskiego, 17 z Grudziądza, 16 z Bydgoszczy i pow. nakielskiego, 13 z pow. grudziądzkiego, 11 z pow. toruńskiego, 8 z pow. bydgoskiego i lipnowskiego, 7 z pow. mogileńskiego, 6 z pow. aleksandrowskiego, radziejowskiego, wąbrzeskiego, 4 z pow. świeckiego, żnińskiego, 2 z pow. chełmińskiego, rypińskiego, tucholskiego – informuje rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Adrian Mól dodaje, że dane 58 zakażonych osób ustala sanepid. W województwie są także kolejne 23 osoby, które wyzdrowiały.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
11 miesięcy temu

Ciekawe, kto będzie to wszystko obsługiwał skoro brakuje personelu…

qwerty
qwerty
11 miesięcy temu

Dlaczego NFZ płaci co miesiąc pieniądze oddziałom i szpitalom, które regularnie zamykają się na kilka tygodni z powodu przypadków koronawirusa wśród personelu??? W tym czasie inne szpitale zapieprzają za trzech i nikt im za to nie płaci!!!

Powiązane treści