Bydgoszcz
13C
Niebo częściowo zachmurzone
59% wilgotność
Wiatr: 0km/h NE
H 13 • L 13
10C
Czw
8C
Pt
8C
Sob
9C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoSzwederowo wzbogaci się o pierwszą w Bydgoszczy społeczną łąkę kwietną
łąki kwiatowe bydgoszcz
25.06.2019 | 09:56

Szwederowo wzbogaci się o pierwszą w Bydgoszczy społeczną łąkę kwietną

Na zdjęciu: Łąka kwietna powstanie na Szwederowie.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Społeczna łąka kwietna zakwitnie na Szwederowie przy ulicy Kossaka. Już w najbliższą sobotę, 29 czerwca Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych zaprasza na wspólne sadzenie roślin i tworzenie pierwszej tego typu łąki w Bydgoszczy.

Łąka kwietna to łąka, która zawiera mało traw, a wiele gatunków roślin kwitnących. Pierwsze łąki miejskie powstały w Wielkiej Brytanii, a obecnie tworzy się je w parkach, przy ruchliwych ulicach, na rondach, terenach zdegradowanych czy zaniedbanych. Pomagają one walczyć ze smogiem i gazami cieplarnianymi, są miejscem do życia wielu owadów (w tym miododajnych), pajęczaków i drobnych zwierząt. Poprawiają też bioróżnorodność, pomagają w retencji wody i odbudowują zdegradowaną glebę, W przeciwieństwie do trawników, które muszą być regularnie pielęgnowane i koszone, łąki kwietne są bardziej ekonomiczne, ponieważ nie wymagają częstej pielęgnacji czy stosowania nawozów.

– Moda na idealnie przycięte trawniki spowodowała, że występuje w nich czasem jeden gatunek trawy, a wszelkie „chwasty” niszczy się przy użyciu agresywnych środków chemicznych, co nie wpływa dobrze ani na środowisko, ani na nasze zdrowie

– mówi Katarzyna Kociniewska, doktorantka ochrony środowiska, która włączyła się do projektu stowarzyszenia.

Pierwsze miejskie łąki kwietne pojawiły się w Bydgoszczy w tym roku – pod koniec kwietnia zakupione zostały specjalne nasiona, które pozwalają na założenie łąk na powierzchni około dwóch tysięcy metrów kwadratowych. Wysiano je w pierwszych dniach maja w pięciu lokalizacjach: na Osowej Górze, osiedlu Leśnym, na Kapuściskach, w Fordonie i na Śródmieściu. Z inicjatywy Społecznego Rzecznika Pieszych w Bydgoszczy powstanie pierwsza społeczna łąka kwietna. Dzięki mini-grantowi od Stowarzyszenia Eko-Unia na nasiona już w sobotę, 29 czerwca społecznicy rozpoczną wysiewanie łąki na Szwederowie. Powstanie ona przy przystanku Solskiego/Kossaka.

Start akcji zaplanowano na godzinę 10:00. Społeczny Rzecznik Pieszych zachęca wszystkich bydgoszczan do włączenia się w akcje – zbiórka chętnych odbędzie się przy przystanku Solskiego/Kossaka. – Poza sadzeniem roślin i wysiewem nasion, zajmiemy się także przygotowaniem gleby. Będziemy również ustawiać gazony i sadzić nich byliny – dzięki temu przemiana terenu przy przystanku będzie niemal natychmiastowa. Gazony pozwolą również ochronić świeżo wysiane nasiona przed nielegalnie parkującymi samochodami – informuje Stowarzyszenie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści