Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaKoronowoFotorelacjeTajemnicze konstrukcje pod Koronowem. Do czego mogły służyć?
10.10.2023 | 13:04

Tajemnicze konstrukcje pod Koronowem. Do czego mogły służyć?

Zdjęcia: IN

Srebrnica pod Koronowem. To tutaj w pobliżu torów kolejowych znajdują się tajemnicze konstrukcje. O ich przeznaczeniu niewiele wiadomo.

Jak trafić na to miejsce? Trzeba udać się na drogę asfaltową z Koronowa w kierunku Srebrnicy. Za tartakiem znajduje się wiadukt kolejowy. Pod wiaduktem są tory kolejowe do Koronowa. Po przejściu kilkunastu metrów torami, po lewej stronie znajdziemy obiekty o których mowa. Uwaga! Teren jest dosyć mocno zakrzewiony. Trzeba uważać na rowy biegnące wzdłuż torów.

„Dziwna budowla”

Niedawno to miejsce odwiedził Włodzimierz Domek – regionalista, pasjonat lokalnej historii, od niedawna również twórca filmów o tematyce historycznej, które publikuje w mediach społecznościowych i na kanale YouTube.

– Na Srebrnicy tuż obok torów kolejowych znajduje się dziwna budowla – mówi na nagraniu Włodzimierz Domek. – Wygląda jak jakieś niedokończone przedsięwzięcie. Składa się z filarów żelbetonowych. Nigdy nie udało mi się rozczytać do czego ta budowla miała służyć. Słyszałem różne wersje, że tutaj dla karbidowni przygotowywany był jakiś magazyn, że to kolej prowadziła jakąś inwestycję. Wygląda to dosyć tajemniczo, nie potrafię rozczytać przeznaczenia tej budowli. Znajduje się tuż przy torach kolejowych. Ale, żeby było mało to jeszcze w odległości kilkudziesięciu kroków od tej budowli znajduje się następna równie interesująca i ciekawa. To nie jest schron. Bardzo grube mury. Budowla wygląda jakby była niedokończona. Może się mylę. Mam prośbę. Jeżeli ktoś jest w posiadaniu wiarygodnych informacji co tutaj się znajdowało, bardzo proszę, żeby w komentarzu napisał – dodaje na zakończenie Włodzimierz Domek.

Zaplecze dla zapory?

Leszek Kruszyński – również znawca lokalnej historii sugeruje, że było to zaplecze dla budującej się zapory w Pieczyskach. Składowano tam materiały, które przywożone były pociągami. Inny z mieszkańców wysuwa tezę, że są to pozostałości po sitach, które przesiewały piasek od żwiru. Miało też tam znajdować się biuro w którym najprawdopodobniej pracowały dwie osoby.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Berlin
Berlin
8 miesięcy temu

Koronowo podobno ma najlepszego historyka w Kujawsko Pomorskim tak bynajmniej kreuje się Pan burmistrz . Czy jest coś o czym on nie wie lub się nie zna, że Pan Panie Włodku zmuszony jest publicznie pytać o tą betonową zabudowę niedaleko mostu ?. A co z tym innym pasjonatem którego tak często wymieniał Adam Lewandowski w GP w dawnym okresie zamilkł czy brak wiedzy ?. Bo nie tak dawno rozmawiał z Panem Mikołajewskim o Krzyżakach na łamach Pomorskiej . panowie wymieniali poglądy w jakim faktycznie szyku szli Krzyżacy często myląc ich z Niemcami . Bitwa z Zakonem krzyżackie była potyczką niczym… Czytaj więcej »

Zapomniałem
Zapomniałem
8 miesięcy temu

Panie Włodku jeżeli rządzący nie wiedzą to może ktoś z bandy Rudego ma wiedzę ?. 

Sławek
Sławek
8 miesięcy temu

Teren obecnego tartaku i teren leśny w okolicach owych budowli od wiaduktu do Srebrnicy, do wiaduktu do Przyrzecza oraz za nim w strone brdy ( obecnie zasypane tysiącami ton śmieci komunalnych z lat ok 70 -90 ) ,to dawne wyrobiska żwiru. Nie wiem czy na potrzeby budowy zapory czy nasypu mostu kolejowego. A owe budowle z opowiadań dziadka to elementy przesiewacza żwiru. Żwir dostarczany mial być do widocznej betonowej skrzyni i poprzez ,, język trola,, ukośną płytę , wygarniany był mniejszymi ilosciami na drgające sita osadzone na filarach. Za dzieciaka gdy niebylo to jeszcze tak zarosniete zielenią to pamietam czysty… Czytaj więcej »

Berlin
Berlin
8 miesięcy temu

To bardzo proste Berlin dawna stolica dla tych terenów zdecydował o dalszym rozwoju koleji na terytorium dawnych ziem Polskich i nie tylko stąd ta budowla oczywiście że chodzi o budulec czyli żwir . Który został wykorzystany do budowy zapory w późniejszym okresie nowe władze Polskie zasypywały te miejsca odpadami komunalnymi .

Jeszcze jedno
Jeszcze jedno
8 miesięcy temu

Panie Włodku proszę działać dalej na rzecz młodzieży i nie przejmować się jak ktokolwiek powie Panu że nie jest Pan urodzony w Koronowie i tylko lokalni itp. Zawsze w takim przypadku można wejść w archiwum tych niby decyzyjnych- tam Pan znajdzie rubrykę ( miejsce urodzenia ) przeważnie jest to Bydgoszcz . Pana burmistrz jest tego przykładem najlepszym przykładem .