Bydgoszcz
1C
Słonecznie
84% wilgotność
Wiatr: 3km/h SE
H 2 • L 0
11C
Wt
11C
Sr
12C
Czw
12C
Pt
11C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleTak rywalizują psy, które mają nosa na narkotyki i materiały wybuchowe [ZDJĘCIA]
27.07.2017 | 12:18

Tak rywalizują psy, które mają nosa na narkotyki i materiały wybuchowe [ZDJĘCIA]

Dwaj najlepsi psi detektywi pojadą na Kynologiczne Mistrzostwa Polski Policji.

Na zdjęciu: Policyjny pies w akcji.

Fot. Stanisław Gazda

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy trwają eliminacje wojewódzkie do XVII Kynologicznych Mistrzostw Policji.

W eliminacjach bierze udział trzynaście z dziewiętnastu psów specjalnych z policyjnych garnizonów z całego województwa. Są to psy wyszkolone do wyszukiwania zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych. Dwudniowe zawody mają za zadanie wyłonić dwa najlepsze psy w poszczególnych kategoriach. Ci psi detektywi reprezentować będą KWP w Bydgoszczy na mistrzostwach Polski we wrześniu, rozgrywanych na terenie Zakładu Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Przeprowadzane dzisiaj w Bydgoszczy eliminacje polegają na dwóch konkurencjach: przeszukiwania samochodów osobowych na obecność narkotyków i materiałów wybuchowych oraz na szukaniu narkotyków i materiałów wybuchowych w pomieszczeniach. Jutro (piątek) zawody przeniosą się na teren zajezdni autobusowej MZK przy ul. Inowrocławskiej, gdzie będą sprawdzane umiejętności wyszukiwania przez psy narkotyków i materiałów wybuchowych w środkach komunikacji masowej. Z kolei na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku, przy Kujawsko -Pomorskim Centrum Edukacji Ekologicznej policyjne pieski będą musiały wykazać się ogólnym posłuszeństwem i sprawnością w szukaniu narkotyków i materiałów wybuchowych w bagażu.

Wojewódzkie eliminacje, to także sprawdzian z wiedzy kynologicznej opiekunów psów policyjnych i udzielania pierwszej pomocy.

Takie zawody, to ogromnie trudne wyzwanie zarówno dla opiekunów psów jak i czworonogów. One doskonale rozumieją, że to nie jest prawdziwa akcja, lecz tylko szkolenie i żeby otrzymać nagrodę mogą spłatać psikusa swoim opiekunom, sygnalizując błędne wskazania, co przekłada się na negatywną ocenę wystawioną przez komisję egzaminacyjną. Niezmiernie ważna jest zatem bezbłędna, przez policjanta, ocena odruchów psa – wyjaśnia podkomisarz Dawid Rutkowski z Wydziału Prewencji KWP w Bydgoszczy.

W godzinach popołudniowych nastąpi ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i dyplomów.


Powiązane treści