Bydgoszcz
13C
Słonecznie
76% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 14 • L 11
16C
Czw
16C
Pt
15C
Sob
13C
Nd
6C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCITak się bawią na Europodwórkach [ZDJĘCIA]
Europodwórka 2018_SG (9)
23.07.2018 | 19:01

Tak się bawią na Europodwórkach [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Wspólna zabawa integruje i zaciera wszelkie różnice.

Fot. Stanisław Gazda

Trzeba było kopnąć piłkę w taki sposób, by trafić w stojącą kilka metrów dalej butelkę wypełnioną wodą, albo wcelować, rzucając z odległości kilku metrów małą piłeczką, do jednego z kilku wiaderek. Każdy celny rzut, to zabrane wiaderko. Wygrywała drużyna, która prędzej pozbyła się wszystkich wiaderek.

Ale pierwsze chwile przy ulicy Witosa 1 – na pierwszym z dwunastu fordońskich Eurpodwórek -wolontariusze: Iriome Armas Martín i Náyade Medina Rodríguez z Hiszpanii, Aija Gžibovska i Matīss Ģelzis z Łotwy, Portugalczycy – Filipe Macário i Joana Lopes oraz młodzi ludzie z Rumunii – Andreea-Ioana Boieriu i Cosmina Mariana Dranga, poświęcili na przybliżenie polskim dzieciom krajów z których do nich przybyli.

Jak pozyskiwani byli wolontariusze? „Wiatrak” ma zaprzyjaźnione organizacje partnerskie w innych krajach, które u siebie ogłaszają nabór. Chętni składają w „Wiatraku” CV i list motywacyjny, a potem odbywają się z nimi rozmowy rekrutacyjne przez Skype’a. Kandydaci musieli być wieku 18–30 lat i wykazywać chęć do pracy z polskimi dziećmi. Co wolontariusze z tego mają? Finansowo nic. To dla nich wspaniałe doświadczenie, ponieważ wszyscy w przyszłości chcą pracować z dziećmi. Przyjechali, żeby sprawdzić samych siebie, odkryć w sobie nieznane pokłady własnych możliwości. Odkryte – zaprocentują w ich przyszłej aktywności społecznej i zawodowej.

Dzieci bardzo szybko nawiązywały kontakt z zagranicznymi gośćmi. Nic tak nie integruje jak wspólna zabawa.


Powiązane treści