Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Tańce, muzyka i regionalne jedzenie. W niedzielę Myślęcinek stanie się stolicą folkloru

Dodano: 04.09.2018 | 11:30

Na zdjęciu: W niedzielę w Myślęcinku odbędzie się jarmark.

Fot. mat. prasowe

W niedzielę, 9 września Myślęcinek stanie się stolicą folkloru naszego województwa za sprawą Jarmarku Kujawsko-Pomorskiego. Nie zabraknie  tańca, muzyki, regionalnych rarytasów i rękodzieła

Jarmark Kujawsko-Pomorski zadomowił się już na dobre w kalendarzu myślęcińskich imprez i patrząc na coroczną frekwencję, zyskał sympatię odwiedzających.  Impreza rozpocznie się o godzinie 11:30 na dawnych terenach wystawienniczych u podnóża ulicy Konnej.

Po raz pierwszy zagości na jarmarku Bitwa Regionów- Bitwa na smaki. To ogólnopolski konkurs dla kół gospodyń wiejskich składający się z dwóch etapów. Pierwszy etap, eliminacyjny w danym województwie, wyłoni trzy najlepsze koła z danego regionu. Komisja konkursowa wybiera najciekawsze trzy smaki i zaprasza zwycięskie zespoły na finał do Myślęcinka.  Drugi etap to prezentacja właśnie podczas Jarmarku Kujawsko-Pomorskiego. Gospodynie na miejscu przygotują regionalne dania główne i zaprezentują je przed profesjonalnym jury.

Bitwa Regionów to świetna okazja do poznania kuchni i obyczajów różnych regionów Polski- nie tylko przez publiczność, ale także uczestników konkursu. Po raz pierwszy zagoszczą w Myślęcinku Koła Gospodyń Wiejskich z województw: śląskiego, podlaskiego,  wielkopolskiego, małopolskiego, lubelskiego, lubuskiego, pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Poza Bitwą Regionów w Myślęcinku przyznane zostaną także złote, srebrne i brązowe Rarytasy Jarmarku Kujawsko-Pomorskiego dla najlepszych przysmaków imprezy. Na polanie natomiast wystawią się rękodzielnicy, wytwórcy smakołyków, przetworów, miodu, a także sprzedawcy roślin i akcesoriów ogrodniczych.

Młodzież z bydgoskiego Zespołu Szkół Gastronomicznych ugotuje polski żurek w kociołkach. Adepci sztuki kucharskiej działać będą pod czujnym okiem swego mistrza, Krzysztofa Szczepaniaka. Zupa rozdana zostanie na zakończenie jarmarku, w trakcie koncertu Wesołych Gospodyń. Metoda gotowania na ogniu w kociołkach to jedna z najstarszych metod przygotowywania straw, bardzo popularna na Bałkanach, a także w polskich górach.

Jarmarkowi współtowarzyszyć będzie organizowany po raz pierwszy przez Ośrodek Rekreacji Konnej „Pod aniołami”  Przegląd Hodowlany Koni Rasy Tinker. Będzie to też pierwsza impreza hodowlana koni tej rasy na północy Polski. Początek o godzinie 10. Konie będą prezentowane na hipodromie. Międzynarodowa komisja sędziowska na podstawie oceny za typ, budowę i ruch wyłoni Championa Przeglądu. W Polsce obserwujemy dynamicznie wzrastającą popularność koni rasy Tinker. Uznanie wynika z użytkowości tych koni, wyjątkowo atrakcyjnego umaszczenia, ich niezwykłej siły i wytrzymałości. Spokojne usposobienie, przyjazny charakter i odpowiednia wielkość predysponują Tinkery zarówno do jazd rekreacyjnych, jak i do hipoterapii.

Harmonogram imprezy

11.30 – 11.45 Powitanie wraz Młodzieżową Orkiestrą Dętą „Kujawia” z Koronowa

Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Kujawia” jest orkiestrą założoną w 2017 roku. Kapelmistrzem orkiestry jest adiunkt Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktor dyrygentury Mirosław Kordowski. Instruktorami są Miłosz Kordowski i Andrzej Pawlak.  Orkiestra, biorąc udział w festiwalach, konkursach i przeglądach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, zdobywała nagrody grand prix, zajmowała I, II, III miejsca lub była wyróżniana 54 razy, z czego 30 wyróżnień miało rangę ogólnopolską, a 24 rangę międzynarodową (w tym tytuł Mistrzów Europy 2015 podczas Mistrzostw Europy w Niemczech).

11.45–12 Stowarzyszenie „Dworek Polski” – nauka poloneza

Stowarzyszenie „Dworek Polski” to organizacja pozarządowa, która działa od 2 lipca 2013r. Jej członkami są młodzież oraz osoby dorosłe, miłośnicy polskiej kultury i tradycji dworku polskiego. Polską kulturę upowszechnia poprzez wydarzenia kulturalne i edukacyjne oraz działalność artystyczną. Ważnym elementem występów są stylizowane kostiumy z epoki, tradycyjne instrumenty, rekwizyty oraz scenografia. W Myślęcinku stowarzyszenie zaprosi wszystkich chętnych do nauki tradycyjnego polskiego tańca, poloneza.

12– 12.20 Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Kujawia” z Koronowa

12.20 – 12.45 Kapela Ludowa „Łubianioki” z Gminy Łubianka

Kapela Ludowa Łubianioki zajęła I miejsce podczas tegorocznego VIII Kujawskiego Festiwalu Pieśni Ludowej w Inowrocławiu

12.45 – 13 Zespół Ludowy Koła Gospodyń Wiejskich z Jeżewa

13– 13.20 Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” wraz z „Dworkiem Polskim”

13.20–13.50 Zespół Pieśni i Tańca „Łochowianie”

13.50–14.20 Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie”

14.20–14.45 Zespół  „Melodia” ze Złej Wsi Małej

14.45–15.10 Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie”

15.10–15.30 Zespół ludowy „Pakościanie” z Pakości

Zespół Pieśni Ludowej „Pakościanie” obchodzi właśnie 40-lecie działalności. Powstał w 1978 roku, dzięki inicjatywie pań Marii Wirskiej i Marii Prątnickiej. Nie od razu przyjął nazwę „Pakościanie”. Stało się to dopiero w 2010 roku. – Chcieliśmy w ten sposób podkreślić swą przynależność do ziemi pakoskiej, do naszych Kujaw – podkreślają jego członkowie. Główną ideą przyświecającą powołaniu do życia „Pakościan” było propagowanie kultury i obrzędów kujawskich.

15.30–15.50 Kapela Ludowa „Łubianioki” z Gminy Łubianka oraz podziękowania i  wręczenie Złotego, Srebrnego i Brązowego Rarytasu Jarmarku Kujawsko-Pomorskiego

15.50–16.15 Dziecięcy Zespól Ludowy „Frechowne Sznupki” z gminy Sicienko

Frechowne Sznupki to ludowy zespół dziecięcy ze szkoły podstawowej im. Ziemi Krajeńskiej w Samsiecznie, prowadzony przez panią pedagog, Wiolettę Juszczak. Dzieci występują w strojach krajeńskich i w repertuarze ludowym.

16.15–16.30 Zespół ludowy „Pakościanie” z Pakości

16.30–16.50 Wręczenie nagród – Bitwa Regionów–Bitwa na smaki

16.50–17.15 Zespół Ludowy „Wesołe Gospodynie” z Koronowa

17.30 Zakończenie

Sebastian Torzewski