[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Tanie opony – jak wybrać najlepsze?

Dodano: 23.06.2022 | 10:53

Na zdjęciu: Poszukując tanich i dobrych opon do swojego pojazdu warto zaznaczyć, że koszt nie zawsze jest równoznaczny z rzeczywistą wartością ogumienia.

Fot. materiał nadesłany

Tanie opony – jak wybrać najlepsze?

Niska cena nie musi oznaczać niskiej jakości. Wielu kierowców podróżując na miejskich odcinkach lub użytkując samochód sporadycznie, decyduje się na wybór tanich opon. Jak wybrać opony oszczędnie i zarazem bezpiecznie? W krótkim poradniku, przedstawiamy najważniejsze zagadnienia w temacie budżetowych opon!

Czy tanie opony są niskiej jakości?

Poszukując tanich i dobrych opon do swojego pojazdu warto zaznaczyć, że koszt nie zawsze jest równoznaczny z rzeczywistą wartością ogumienia. Co przez to rozumieć? Zakup budżetowych opon nie musi oznaczać koniecznie niskiej jakości. Istnieje wiele marek, których tanie opony są doceniane przez światowych ekspertów motoryzacyjnych.

Sezon letni już trwa! Więc dobrym przykładem jest strona https://www.24opony.pl/opony-zimowe.html, która posiada ciekawe przykłady właśnie opon zimowych, które możesz zakupić już teraz i przygotować się do sezonu zimowego!

Od czego zależy cena opon?

Cena opon jest zależna od wielu czynników. Poniżej w prosty i krótki sposób przedstawiamy czynniki, od których będzie zależeć koszt wybranych przez nas opon.

  • Marka producenta – każda z dostępnych na rynku firm stosuje inne rozwiązania technologiczne, wzory bieżników oraz materiały do produkcji. Opony będą się więc różnić konstrukcją oraz wykonaniem, a więc również i ceną.
  • Segment jakościowy – producentów ogumienia umownie dzieli się na trzy segmenty jakościowe: ekonomiczny, średni oraz premium.
  • Rozmiar ogumienia – im większy rozmiar opony, tym bardziej rośnie jej cena. Jest to związane z wykorzystaniem większej ilości mieszanki oraz nakładu pracy do wyprodukowania modelu.
  • Miejsce zakupu – opony kupuje się w różnych miejscach: warsztatach samochodowych, u producenta, czy też w sklepie internetowym.
  • Wiek modelu – mowa tutaj o dacie premiery konkretnego modelu, nie o roku produkcji. Starsze modele po premierze nowych często są dostępne w bardziej atrakcyjnej cenie.

Jak wybrać tanie opony?

Wiemy już od czego zależy cena opon – to dobry początek! W oparciu o powyższe czynniki, stworzyliśmy kilka praktycznych wskazówek, jak wybrać tanie opony!

  • Wybierz renomowanych producentów klasy ekonomicznej (takich jak Nexen, Zeetex, Nankang, Viking itp.).
  • Według powszechnej opinii kierowców, najtańsze opony najłatwiej znaleźć w sklepach internetowych.
  • Niektóre starsze modele dobrych marek dalej zapewniają dobre i stabilne parametry jezdne. Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż mogą być dostępne w niższej cenie.

Opony klasy ekonomicznej – jakie są alternatywy?

Jeśli jednak opony klasy ekonomicznej dalej przekraczają nasz budżet, warto sprawdzić tańsze opcje. Obecnie wśród producentów wyróżniły się dwa segmenty ogumienia, które są popularne jako alternatywa dla droższych marek.

  • Opony bieżnikowane – poddane procesowi regeneracji, które wyposaża się w fabrycznie nowy bieżnik. Wzory bazują często na konstrukcjach klasy premium, a producenci udzielają na nie swojej gwarancji.
  • Opony chińskie – pochodzące od producentów z Chin, charakteryzują się bardzo niską ceną zakupu. Modele od uznanych marek wykazują odpowiednie parametry jezdne i spełniają międzynarodowe normy jakościowe.

Na koniec – czy warto kupić opony używane?

Opony używane potrafią skusić jeszcze niższą ceną – czasem nawet otrzymamy komplet ogumienia w cenie jednej, fabrycznie nowej sztuki. Czy jest to warte uwagi? Eksperci motoryzacyjni są zdania, że zakup opon używanych może nieść ze sobą przykre konsekwencje.

Kupując opony używane o nieznanej historii, istnieje duże ryzyko otrzymania ogumienia z ukrytymi wadami. Usterki w konstrukcji wewnętrznej, wyząbkowanie, czy przestarzała guma to coś, co niekoniecznie da się zauważyć na pierwszy rzut oka.

Choć niektóre wady umożliwiają dalszą eksploatację, duża część z nich może powodować zagrożenie w ruchu drogowym. A opony odpowiadają w znacznej mierze za bezpieczeństwo podczas podróży, którym zdecydowanie nie warto ryzykować dla zaoszczędzenia kilkunastu złotych.