Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Tańsze bilety również dla uczniów z gminy Koronowo? Radni podjęli decyzję

Dodano: 31.08.2023 | 11:39

Na zdjęciu: We wrześniu ma zostać podpisane porozumienie w tej sprawie

Fot. Szymon Fiałkowski

Powrócił temat Metropolitalnej Karty Uczniowskiej i Metropolitalnej Karty Malucha dla gminy Koronowo. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Koronowie radni podjęli decyzję.

Przypomnijmy, że temat pojawił się w 2021 roku. Inicjatorem był burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski. Pomysł nie przypadł jednak do gustu radnym. Tłumaczyli oni, że poprzez tańsze bilety w komunikacji miejskiej w Bydgoszczy i na liniach międzygminnych nastąpi odpływ uczniów do Bydgoszczy, nie będą chcieli korzystać oni z oferty koronowskich szkół oraz to, że najpierw trzeba poprawić komunikację autobusową w samej gminie Koronowo. Decyzja radnych spotkała się z ostrą krytyką wśród mieszkańców. Zarzucano radnym dbanie tylko o własne interesy, rzucanie kłód pod nogi uczniom z terenu gminy Koronowo itp.

Bogusław Guziński zmienia zdanie

Temat zaczął w ostatnim czasie jednak powracać. Bogusław Guziński – obecnie przewodniczący Rady Miejskiej w Koronowie i jeden z przeciwników takiego rozwiązania – tłumaczył, że poprawiono komunikację autobusową w gminie i można pochylić się nad sprawą jeszcze raz.

Dwie uchwały

Podczas sesji Rady Miejskiej w Koronowie, która odbyła się 30 sierpnia radni podjęli dwie uchwały. Pierwsza dotyczyła wyrażenia zgody na udzielenie Miastu Bydgoszcz dotacji celowej na pokrycie kosztów korzystania przez mieszkańców Gminy Koronowo z niektórych ulg w środkach publicznego transportu zbiorowego w Bydgoszczy, a druga w sprawie udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej na rzecz miasta Bydgoszcz.

Zabezpieczono 60 tys. zł

W uchwałach czytamy, że dotacja ma zostać udzielona na rok bieżący. Wysokość dotacji co roku określana będzie odrębną uchwałą na kolejny rok budżetowy. Z ulg będą mogły korzystać dzieci od 4. roku życia oraz uczniowie, którzy mieszkają na terenie gminy Koronowo. W budżecie na ten rok zarezerwowano kwotę 60 tys. zł. Ostatecznie radni przyjęli przedmiotowe uchwały chociaż część podchodzi sceptycznie do tego pomysłu. Należą do nich radni Henryk Borowicz, Ewa Szymańska, Elżbieta Mojzesowicz, Ilona Pubanc i Wojciech Orliński. Obawiają się oni m.in. tego, że autobusy jeżdżące w kierunku Wierzchucina Królewskiego i Witoldowa są dotowane – jeżeli nie będzie dofinansowania osoby z tych rejonów gminy pozbawione zostaną środka komunikacji.

Od kiedy?

Jakie są dalsze procedury? – We wrześniu zostanie podpisane porozumienie pomiędzy burmistrzem Koronowa a prezydentem Bydgoszczy – wyjaśnia zastępca burmistrza Koronowa Piotr Kazimierski. – Wtedy też ustalony zostanie wzór wniosków dla osób, które będą chciały skorzystać z ulg. Bydgoszcz jest już na to gotowa. Szacujemy, że karta mogłaby zostać uruchomiona od października tego roku. Co do przyszłego roku będziemy wnioskować, aby zabezpieczyć środki na ten cel w budżecie. Decyzję podejmą radni. Zobaczymy też jakie będzie zainteresowanie – dodaje Piotr Kazimierski.

Atrakcyjne ceny biletów

Z programu korzystają bydgoscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także maluchy w wieku 4-7 lat. Podobne rozwiązanie obowiązuje już dzięki porozumieniu Bydgoszczy z gminą Dobrcz, Nowa Wieś Wielka, OsielskoBiałe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Sicienko, Mrocza. Niedawno porozumienie podpisał też Solec Kujawski. Pozwala to korzystać z komunikacji miejskiej zarówno na liniach międzygminnych, jak i w komunikacji publicznej na terenie Bydgoszczy po bardzo atrakcyjnych cenach – bilet miesięczny/30-dniowy kosztuje 10 zł, natomiast roczny – 100 zł.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Redi
Redi
3 miesięcy temu

Troche lakonicznie napisane. Czyli co bilety dla uczniów np z Mąkowarska do Bydgoszczy PKS bedzie miesiecznie kosztował 10 zł czy tylko bilety miejskie beda w cenie 10 zł mies lub 100 zł rocznie
I czy te ceny dotyczą wszystkich uczniow czy tylko tych ktorzy mieszkajac poza Bydgoszcza beda w Bydgoszczy sie uczyc. Piszcie dokladniej te artykuly a nie na odpier…

Last edited 3 miesięcy temu by Redi
Szanowny
Szanowny
3 miesięcy temu

Burmistrzu  niech pan będzie w Tej sprawie bardziej a,a,a aborygeńskie chyba ?bo czego tu życzyć innego ?

Białoruś
Białoruś
3 miesięcy temu

A jednak coś na rzeczy . Kamera na rynku nie działa, wyświetla stały fragment ( kamuflaż ) fontanna się czyści z ???