Bydgoszcz
16C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 16 • L 14
15C
Pt
11C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
13C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCITattooatorium, czyli o tatuażu prawie wszystko
24.05.2016 | 13:02

Tattooatorium, czyli o tatuażu prawie wszystko

Założeniem projektu jest przełamanie tabu na temat tatuowania się.

Na zdjęciu: Tatuaż.

Fot. Stanisław Gazda

4 czerwca o godzinie 11:00 w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej odbędzie się wyjątkowe i pierwsze w skali Polski wydarzenie poświęcone tatuażom oraz kulturze zdobienia ciała – „Tattooatorium – Bydgoskie Laboratorium Tatuażu”. Przedstawiciele świata nauki i kultury oraz teoretycy, antropolodzy, filozofowie, psycholodzy, lekarze, artyści, a także praktycy reprezentujący środowiska tatuatorów, odsłonią przed bydgoszczanami tajemnice tatuażu.

Założeniem projektu jest przełamanie tabu, jakim jest modyfikacja ciała ludzkiego i pokazanie zjawiska jako elementu budowania tożsamości człowieka  –  przybliżenie historii zdobienia i modyfikacji ciała na przestrzeni wieków (od czasów archaicznych po współczesność), oraz zobrazowanie zagadnienie dehumanizacji i indywidualizacji w kontekście zjawiska kulturowego.

Organizatorzy przedsięwzięcia będą poszukiwali wyjaśnienia co powoduje, że ludzie decydują się na nieodwracalne zabiegi. Inny aspekt modyfikacji to wpływ na jakość życia i sposób społecznego odbioru. Tatuaż rytualny, inicjacyjny, tatuaż obozowy, więzienny, malowane ciała, P.ink, tatuaż dla niedowidzących, ale i kwestia uzależnienia, presji społecznej, sekowania  – to niektóre wątki jakie zostaną poruszone.

Udział w „Tattooatorium” zapowiedzieli wyjątkowi goście, m.in: Tomasz Madej – antropolog ( Muzeum Azji i Pacyfiku), Laura Konieczna – tatuażystka (Candy Ink), Agnieszka Frączek – terapeuta (Wyspy Rozwoju), Sławomir Frączek – tatuażysta   (studio Tattoo pl.), dr Anna Wójtewicz – socjolog (UMK w Toruniu), dr Mariusz Snopek – badacz tatuażu penitencjarnecgo (Uniwersytet Opolski), dr Lucyna Kałużna – dermatolog,  dr Elżbieta Skamira – kosmetolog oraz Kuba Wątły – publicysta i dziennikarz (Superstacja ).

Wydarzenie to nie tylko wykłady, panele dyskusyjne, spotaknia ze specjalistami i miłośnikami tatuażu i pokazy – będą też trzy wyjątkowe wystawy fotograficzne: SAK YAN – magia tajskiego tatuażu – wystawa zorganizowana przez Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Fotografie autorstwa Matthieu Duquenoisa, który zjawiskiem tatuażu zajmuje się od 2006 roku, zarówno jako badacz, jak i praktyk. Był tatuowany przez ponad 25 mistrzów Sak Yan. Jest drugim Europejczykiem, który dostąpił zaszczytu zostania ajarnem, czyli mistrzem tatuażu tajskiego; TATUAŻ PENITENCJARNY  – wystawa fotografii dr Mariusza Snopka z Uniwersytetu Opolskiego wzbogacona pokazem narzędzi do tatuowania wykonanych przez skazanych oraz wzorów tatuażu więziennego oraz TATUAŻ ARTYSTYCZNY – współczesne oblicze tatuażu  – wystawa fotografii wykonanych na cele projektu przez Magdalenę Preis i zaprzyjaźnionych fotografów, oraz użyczonych przez Tatto.pl jako partnera projektu.

Wstęp na Tattooatorium jest bezpłatny!


Podobne wpisy

Powiązane treści