Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
80% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H 2 • L 0
2C
Czw
-0C
Pt
-0C
Sob
-1C
Nd
-0C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaTeatr Kameralny wciąż się buduje, ale jego zespół już pracuje
mariusz napierała bydgoszcz
09.01.2020 | 18:19

Teatr Kameralny wciąż się buduje, ale jego zespół już pracuje

Na zdjęciu: Konferencja przedstawicieli UMB i Teatru Kameralnego odbyła się w Operze Nova.

Fot. BB

Pierwsze działania w styczniu, pierwsza premiera we wrześniu, a przenosiny do budynku przy Grodzkiej – pod koniec roku. Na czwartkowej konferencji prasowej poznaliśmy plany Teatru Kameralnego na najbliższe miesiące.

Teatr Kameralny to instytucja kultury powołaną w marcu ubiegłego roku przez radę miasta. Jego misją jest prezentowanie oferty, która w sposób nowoczesny i atrakcyjny będzie trafiać do szerokiego grona dzieci i młodzieży, ale też osób dorosłych. Jej siedziba będzie mieścić się w rewitalizowanym (a praktycznie budowanym od nowa) obiekcie przy ulicy Grodzkiej, który wiele lat temu pełnił funkcję drugiej sceny teatralnej dla Bydgoszczy. Po latach zmian właścicielskich (Teatr Kameralny najpierw podlegał pod Teatr Polski, a później pod Operę Nova) i postępującej dewastacji budynku, w 2018 roku udało się rozpocząć prace budowlane – warto jednak dodać, że plany rewitalizacji sięgają czasów prezydentury Konstantego Dombrowicza.

Odnowiony obiekt – zgodnie z wynikami konsultacji społecznych – będzie służył funkcjom teatralnym ze szczególnym nastawieniem na edukacje teatralną dzieci i młodzieży. Szefem Teatru Kameralnego został Mariusz Napierała – pochodzący z Bydgoszczy scenograf, który przez wiele lat współpracował z Operą Nova, Akademią Muzyczną czy wieloma innymi placówkami kulturalnymi w Polsce. – Nasza dwumiesięczna współpraca przy tworzeniu tej instytucji układa się bardzo dobrze. Jesteśmy zaskoczeni aktywnością działania dyrektora i chęcią działania, mimo braku gmachu – podkreśliła Magdalena Zdończyk z Biura Kultury Bydgoskiej.

W nowym budynku Teatru Kameralnego znajdzie się sala teatralna o o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych z widownią na 234 miejsca wraz z kuluarami. Dodatkowo powstanie jeszcze mniejsza sala na 50 osób, a także zaplecze biurowe i socjalne. O postępach prac nad rewitalizacją gmachu opowiedział Sebastian Fifelski z Wydziału Inwestycji Miasta.

Inwestycje prowadzi przedsiębiorstwo Ebud. Obecnie prowadzone są roboty związane z konstrukcją budynku. Na pierwszej kondygnacji rozpoczęły się prace instalacyjne i elektryczne. Od poniedziałku wystartują prace nad konstrukcją dachu. Wykonawca przewiduje, że całość prac zakończy się w III kwartale tego roku. W październiku będą planowane odbiory, tak aby z końcem roku oddać obiekt do użytkowania – powiedział Fifelski. Należy jednak przypomnieć, że inwestycja ma opóźnienie – w styczniu 2019 roku na placu budowy odkryto pozostałości XVI-wiecznej Bydgoszczy, co zmusiło wykonawcę do wstrzymania prac na czas przeprowadzenia wszystkich badań archeologicznych.

Zobacz również:

Co z budową kampusu Akademii Muzycznej? Są kolejne deklaracje rządu

Dyrektor Teatru Kameralnego Mariusz Napierała zapewnił jednak, że instytucja zacznie działać znacznie wcześniej, niż pod koniec 2020 roku. Podczas konferencji prasowej ogłosił jej plany na najbliższe miesiące. – We wrześniu chcemy zaprosić na pierwszą premierę, która odbędzie się w sali kameralnej Opery Nova. Będzie to przedstawienie „Proszę Słonia”, na podstawie książki Ludwika Jerzego Kerna – zakomunikował dyrektor. Ale już w styczniu placówka przeprowadzi pierwsze działania edukacyjne – we współpracy z Wojewódzką i Miejską Bibiloteką Publiczną odbędzie się akcja „Poczytaj mi”. – Projekt będzie zachęcał najmłodszych do czytelnictwa, ale również do uczestnictwa w życiu teatralnym – zaznaczył Napierała. Do akcji zaangażowani zostaną znani aktorzy – podczas styczniowej odsłony lekturę będzie czytał Tomasz Sapryk, znany m.in. z roli radnego Myćko w „Ranczu”, Rysia z „Pieniądze to nie wszystko” czy grabarza w „Karierze Nikosia Dyzmy”. Inauguracja „Poczytaj mi” odbędzie się w sobotę, 18 stycznia o godzinie 11:00 w gmachu WiMBP przy Starym Rynku (obowiązują wcześniejsze zapisy; szczegóły będzie można znaleźć na stronie Teatru Kameralnego).

Arkadiusz Klucznik, konsultant programowy Teatru i reżyser „Proszę Słonia” podkreślił, że idea powstania takiej placówki jest „absolutnie oryginalna”. – Nie znam takiego przypadku, by władze miasta i społeczeństwo wpadło na pomysł stworzenia teatru, a następnie równocześnie zaczęto tworzyć budynek, jak i zespół – mówił. Zachwalał też powstający budynek nowej instytucji. – Jesteście państwo świadkami budowy jedynego w Polsce teatru dla dzieci, który będzie wyposażony w scenę obrotową – zachwycał się Klucznik. Zdradził też kilka szczegółów dotyczących pierwszej premiery Teatru Kameralnego. – Chcemy na tej scenie stworzyć sytuacje, w której słoń będzie rósł i malał. Będziemy używać kukieł i maski groteskowej – powiedział reżyser „Proszę Słonia”.

Podczas czwartkowej konferencji pokazano też logotyp Teatru Kameralnego. Został on wybrany w konkursie, na który nadesłano 489 prac. Komisja w składzie: Mariusz Napierała, Arkadiusz Klucznik i prof. Tomasz Bogusławski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku uznała za najlepszą prace Piotra Felszyńskiego – grafika i architekta z Krakowa. – Wybrany projekt zwraca uwagę logiką, jak i konstrukcją formy, odwołującej się zarówno do inspirowanej modularną elewacją budynku teatru gry płaszczyznami prostokątnych graficznych modułów, jak i ich umiejętnym powiązaniem w układ nawiązujący do inicjałów instytucji „TK” – czytamy w uzasadnieniu wyboru.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści