Bydgoszcz
-2C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 4km/h SE
H -1 • L -3
1C
Pt
3C
Sob
4C
Nd
4C
Pon
5C
Wt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaTeatr Polski i Opera Nova zapraszają na Międzynarodowy Dzień Teatru
Teatr Polski2
21.03.2018 | 11:18

Teatr Polski i Opera Nova zapraszają na Międzynarodowy Dzień Teatru

Na zdjęciu: Międzynarodowy Dzień Teatru przypada 27 marca, ale jego obchody zaczną się już 23 marca w Teatrze Polskim.

Fot. Stanisław Gazda

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w 1961 roku dla upamiętnienia inauguracji Teatru Narodów, które miało miejsce 27 marca 1957 roku w Paryżu.

 23 marca  Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy w ramach tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru przygotował pokaz spektaklu „Maria Antonia. Ślad Królowej” w reżyserii Wojciecha Farugi. Wydarzeniem towarzyszącym przedstawieniu będzie gala, w trakcie której wręczone zostaną nagrody dla osób zajmujących się tworzeniem i upowszechnianiem działań teatralnych, przyznawane przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy – Rafała Bruskiego. Oficjalne orędzie wygłosi także Dyrektor Teatru – Łukasz Gajdzis.

Chcemy celebrować ten szczególny, w tradycji światowego teatru, dzień, spotykając się po spektaklu przy kieliszku szampana. W ramach tego wyjątkowego święta zaplanowany został również pokaz sztucznych ogni, który rozświetli plac przed Teatrem. Współobecność widzów, artystów i zespołu Teatru Polskiego będzie doskonałą okazją, by porozmawiać o miejscu, które tworzymy od wielu już lat – powiedział nam dyrektor bydgoskiego teatru.

Opera Nova zaprasza na „Cyganerię”. Spektakl wyreżyserowany przez Macieja Prusa obejrzeć będzie można trzykrotnie: 24,25 i we wtorek, 27 marca, czyli w Międzynarodowym Dniu Teatru.

Od 122 lat widzowie utożsamiają swe doświadczenia życiowe z nadziejami, uczuciami, entuzjazmem i dramatami młodych bohaterów tej werystycznej opery , którą sam kompozytor darzył szczególnym sentymentem.

Rolę Mimi wykonają w kolejnych : Ilona Krzywicka i Victoria Vatutina. Jako poeta Rudolf wystąpią: Tadeusz Szlenkier i Pavlo Tolstoy. Partię Musetty zaśpiewa Krystyna Nowak. W roli malarza Marcella : Arkadiusz Anyszka i – po raz pierwszy w tej roli –Sławomir Kowalewski. Postać muzyka Schaunarda odtwarzać będą : Wojciech Dyngosz i Dominik Sierzputowski , a filozofa Collina: Janusz Żak i Bartłomiej Tomaka. Za pulpitem dyrygenckim stanie Andrzej Knap.

 


Powiązane treści