Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Tęczowa flaga zawiśnie na ratuszu? Prezydent otrzymał petycję w tej sprawie

Dodano: 11.08.2020 | 11:46

Na zdjęciu: W sobotę w Bydgoszczy odbyła się manifestacja.

Fot. Szymon Fiałkowski

Cztery organizacje zaapelowały do prezydenta Bydgoszczy o wywieszenie tęczowej flagi na budynku urzędu miasta. To odpowiedź na ostatnie zajścia w Warszawie.

W piątek w stolicy doszło do protestów przeciw tymczasowemu aresztowaniu aktywistki LGBT. W czasie demonstracji policja zatrzymała kilkadziesiąt osób. Zdaniem manifestujących, funkcjonariusze byli brutalni i zastosowali siłę nieadekwatną wobec skali zajść.

– „Wyrażamy głębokie przekonanie, że nasza wspólna Bydgoszcz jest miastem otwartym i przyjaznym dla każdego. To jednak wobec skali szykan, które spotykają Polki i Polaków stanowczo za mało” – czytamy w liście Lewicy Razem, Manify Bydgoskiej, Stanu Równości i Inicjatywy Polska Bydgoszcz, które oprócz wydarzeń z Warszawy wymieniają zdarzenia z 6 lipca z Krakowa czy wcześniejsze sytuacje z Lublina i Białegostoku.

– „To realne przykłady sytuacji i dowód na to, że w naszym kraju dzieją się groźne i złe rzeczy. Społeczność osób LGBT+ potrzebuje gestów wsparcia i solidarności ze strony instytucji publicznych. Jako mieszkanki i mieszkańcy miasta Bydgoszczy chcemy mieć poczucie, że wybrani przez nas politycy i polityczki, a także stojący za nimi urzędnicy i urzędniczki, akceptują i wspierają całe społeczeństwo, bezwarunkowo” – napisano w petycji.

Wymienione ugrupowania zaapelowały do prezydenta, aby w geście solidarności i niezgody na przemoc wywiesić na fasadzie Urzędu Miasta Bydgoszczy tęczowe flagi, tuż obok flagi miasta. – „Byłby to czytelny sygnał, że umieszczanie tęczowej flagi w przestrzeni publicznej nie ma charakteru agresywnego ani zaczepnego. Upominamy się w ten sposób o szacunek, równe traktowanie i miejsce we wspólnocie obywatelskiej przynależne osobom LGBT. To jest moment, w którym trzeba podjąć decyzję, po której stronie opowiadamy się jako miasto – po stronie przemocy i ignorancji czy po stronie solidarności, wspólnoty i szacunku” – czytamy w petycji, której autorzy deklarują, że są otwarci na rozmowy dotyczące kolejnych działań.

We wtorek petycja została złożona prezydentowi miasta. Jutro (tj. w środę) ma odbyć się konferencja prasowa jej autorów.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Znaffca
Znaffca
3 lat temu

A tak poza tym wszyscy w domu?

Aga
Aga
3 lat temu

To byłoby coś wspaniałego !!! Świętny pomysl

Cytra
Cytra
3 lat temu

Tylko tęczową flagę? A co. flagą biseksualnych / z ciemnoróżowy, fioletowy i granatowy/ a flaga osób transpłciowych / błękit, biel i odcień łososiowy/. Jak wywieszać to wszystkie , przecież chcecie równości. Tylko nie wieszajcie obok flagi Bydgoszczy ani Polski. Ale ten ratusz będzie kolorowy 🙂

ZAWISZA
ZAWISZA
3 lat temu

Że co? To jest śmieszne!!! Jak można w ten sposób promować tych zboczeńców i faszystów? Panie prezydencie wiele głupich i niezrozumiałych decyzji Pan podjął ale mam nadzieję że to nie przejdzie!!

ZAWISZA
ZAWISZA
3 lat temu

Ty aga a weź idź się przejdź na biegun północny albo włóż głowę do lodówki, zwoje chyba się przegrzały i to konkretnie. Nie odpowiadaj za wszystkich NORMALNYCH mieszkańców Bydgoszczy!!!

Cytra
Cytra
3 lat temu

Myślę, że bydgoszczanie oglądali tą demonstrację, występy tych niewiniątek, chamskie ataki słowne, plucie na dziennikarza słownictwo z rynsztoka. Policja wykazała dużą cierpliwość. Jeżeli nasz Ratusz chce wspierać całe społeczeństwo, to niech policzy tych co są za wspieraniem chuligańskich wybryków i odejmie od reszty. Rachunek prosty. Bydgoszcz to echo Warszawy…echo, echo…Posłanka Scheuring-Wielgus:

„Ta flaga kiedyś zawiśnie na czubku Sejmu obok flagi biało-czerwonej”.

To chyba rozstrzyga kwestię pytania, czy #LGBTQ to ideologia?

Gytha
Gytha
3 lat temu

Przepiękny pomysł i oby prezydent miał odwagę tym razem.

Slick
Slick
3 lat temu

Jako mieszkaniec Bydgoszczy „od urodzenia” nie życzę sobie wieszania symboli homoterorystów na bydgoski ratuszu. Bruski jak to zrobisz będziesz tchórzem

Lolek
Lolek
3 lat temu

A ja żądam wywieszenia swastyki hitlerowskiej.Przecież jak równość to dla wszystkich panie Bruski

Tolerancja różne ma imię
Tolerancja różne ma imię
3 lat temu

„Margot jest bohaterką, która zatrzymała homofobobusa???” a świstak to też płeć, która można wybrać, tylko nie da się na nią paszportu wyrobić. No chyba, że polsatu:) Autokar jeździł po mieście i atakował aktywistki i aktywistów? Następnie rzucił się na puszkę sprayu oraz pociął swoje opony. A teraz o faktach. Jeżeli pan Margot chciałby zostać kobietą, to nasze niedemokratyczne państwo daje takie możliwości. Ale to są poważne decyzje a nie pseudo-zabawy w manifestacje. Niezależnie od poglądów i płci nie ma przywilejów i uszkodzenie mienia musi być ścigane bez względu na to. A skoro ktoś nie szanuje symboli religijnych, to niech się… Czytaj więcej »