Bydgoszcz
13C
Słonecznie
68% wilgotność
Wiatr: 4km/h WNW
H 15 • L 12
20C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
22C
Czw
26C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoTęczowa flaga zawiśnie na ratuszu? Prezydent otrzymał petycję w tej sprawie
11.08.2020 | 11:46

Tęczowa flaga zawiśnie na ratuszu? Prezydent otrzymał petycję w tej sprawie

Na zdjęciu: W sobotę w Bydgoszczy odbyła się manifestacja.

Fot. Szymon Fiałkowski

Cztery organizacje zaapelowały do prezydenta Bydgoszczy o wywieszenie tęczowej flagi na budynku urzędu miasta. To odpowiedź na ostatnie zajścia w Warszawie.

W piątek w stolicy doszło do protestów przeciw tymczasowemu aresztowaniu aktywistki LGBT. W czasie demonstracji policja zatrzymała kilkadziesiąt osób. Zdaniem manifestujących, funkcjonariusze byli brutalni i zastosowali siłę nieadekwatną wobec skali zajść.

– „Wyrażamy głębokie przekonanie, że nasza wspólna Bydgoszcz jest miastem otwartym i przyjaznym dla każdego. To jednak wobec skali szykan, które spotykają Polki i Polaków stanowczo za mało” – czytamy w liście Lewicy Razem, Manify Bydgoskiej, Stanu Równości i Inicjatywy Polska Bydgoszcz, które oprócz wydarzeń z Warszawy wymieniają zdarzenia z 6 lipca z Krakowa czy wcześniejsze sytuacje z Lublina i Białegostoku.

– „To realne przykłady sytuacji i dowód na to, że w naszym kraju dzieją się groźne i złe rzeczy. Społeczność osób LGBT+ potrzebuje gestów wsparcia i solidarności ze strony instytucji publicznych. Jako mieszkanki i mieszkańcy miasta Bydgoszczy chcemy mieć poczucie, że wybrani przez nas politycy i polityczki, a także stojący za nimi urzędnicy i urzędniczki, akceptują i wspierają całe społeczeństwo, bezwarunkowo” – napisano w petycji.

Wymienione ugrupowania zaapelowały do prezydenta, aby w geście solidarności i niezgody na przemoc wywiesić na fasadzie Urzędu Miasta Bydgoszczy tęczowe flagi, tuż obok flagi miasta. – „Byłby to czytelny sygnał, że umieszczanie tęczowej flagi w przestrzeni publicznej nie ma charakteru agresywnego ani zaczepnego. Upominamy się w ten sposób o szacunek, równe traktowanie i miejsce we wspólnocie obywatelskiej przynależne osobom LGBT. To jest moment, w którym trzeba podjąć decyzję, po której stronie opowiadamy się jako miasto – po stronie przemocy i ignorancji czy po stronie solidarności, wspólnoty i szacunku” – czytamy w petycji, której autorzy deklarują, że są otwarci na rozmowy dotyczące kolejnych działań.

We wtorek petycja została złożona prezydentowi miasta. Jutro (tj. w środę) ma odbyć się konferencja prasowa jej autorów.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Znaffca
Znaffca
10 miesięcy temu

A tak poza tym wszyscy w domu?

Aga
Aga
10 miesięcy temu

To byłoby coś wspaniałego !!! Świętny pomysl

Cytra
Cytra
10 miesięcy temu

Tylko tęczową flagę? A co. flagą biseksualnych / z ciemnoróżowy, fioletowy i granatowy/ a flaga osób transpłciowych / błękit, biel i odcień łososiowy/. Jak wywieszać to wszystkie , przecież chcecie równości. Tylko nie wieszajcie obok flagi Bydgoszczy ani Polski. Ale ten ratusz będzie kolorowy 🙂

ZAWISZA
ZAWISZA
10 miesięcy temu

Że co? To jest śmieszne!!! Jak można w ten sposób promować tych zboczeńców i faszystów? Panie prezydencie wiele głupich i niezrozumiałych decyzji Pan podjął ale mam nadzieję że to nie przejdzie!!

ZAWISZA
ZAWISZA
10 miesięcy temu

Ty aga a weź idź się przejdź na biegun północny albo włóż głowę do lodówki, zwoje chyba się przegrzały i to konkretnie. Nie odpowiadaj za wszystkich NORMALNYCH mieszkańców Bydgoszczy!!!

Cytra
Cytra
10 miesięcy temu

Myślę, że bydgoszczanie oglądali tą demonstrację, występy tych niewiniątek, chamskie ataki słowne, plucie na dziennikarza słownictwo z rynsztoka. Policja wykazała dużą cierpliwość. Jeżeli nasz Ratusz chce wspierać całe społeczeństwo, to niech policzy tych co są za wspieraniem chuligańskich wybryków i odejmie od reszty. Rachunek prosty. Bydgoszcz to echo Warszawy…echo, echo…Posłanka Scheuring-Wielgus:

„Ta flaga kiedyś zawiśnie na czubku Sejmu obok flagi biało-czerwonej”.

To chyba rozstrzyga kwestię pytania, czy #LGBTQ to ideologia?

Gytha
Gytha
10 miesięcy temu

Przepiękny pomysł i oby prezydent miał odwagę tym razem.

Slick
Slick
10 miesięcy temu

Jako mieszkaniec Bydgoszczy „od urodzenia” nie życzę sobie wieszania symboli homoterorystów na bydgoski ratuszu. Bruski jak to zrobisz będziesz tchórzem

Lolek
Lolek
10 miesięcy temu

A ja żądam wywieszenia swastyki hitlerowskiej.Przecież jak równość to dla wszystkich panie Bruski

Tolerancja różne ma imię
Tolerancja różne ma imię
10 miesięcy temu

„Margot jest bohaterką, która zatrzymała homofobobusa???” a świstak to też płeć, która można wybrać, tylko nie da się na nią paszportu wyrobić. No chyba, że polsatu:) Autokar jeździł po mieście i atakował aktywistki i aktywistów? Następnie rzucił się na puszkę sprayu oraz pociął swoje opony. A teraz o faktach. Jeżeli pan Margot chciałby zostać kobietą, to nasze niedemokratyczne państwo daje takie możliwości. Ale to są poważne decyzje a nie pseudo-zabawy w manifestacje. Niezależnie od poglądów i płci nie ma przywilejów i uszkodzenie mienia musi być ścigane bez względu na to. A skoro ktoś nie szanuje symboli religijnych, to niech się… Czytaj więcej »

Powiązane treści